Special Bordje 'privé' Buitenland Toekomst NKS van cultureel erfgoed. En zelfs waar er wel sprake is van idealistische uitgangspunten, bepalen uiteindelijk economische randvoor waarden de keuzes die gemaakt worden. Die randvoorwaarden zijn geen autonoom gegeven. Er ligt een maatschappijbeeld en dus een politieke overweging onder: hoe willen we de samenleving vormgeven, wat willen we doorgeven aan de volgende gene raties? Dat geldt uiteraard niet alleen voor monumentaal erfgoed, maar voor alles van waarde. Onderzoek, kennisopbouw en zorgvuldigheid krijgen in de hectiek nauwe lijks kans. Terwijl behoud, restauratie en onderhoud vanuit meerdere, goed afgewo gen motieven zou moeten plaatsvinden. Wat herstellen we? Waarom? Voor wie? Hoe? Welke tijdlagen laat je zien? Nog altijd bestaat onvoldoende inzicht welke bouw kundige ingrepen door de jaren heen zijn verricht om nieuwe gebruiksvormen in kas telen mogelijk te maken. Hoe zorg je dan dat er weloverwogen, goed onderbouwde keuzes worden gemaakt?' Een andere bedreiging geldt de kastelen die vanuit een publieke functie opnieuw particulier bezit worden. Families gaan een kasteel weer bewonen, bedrijven vestigen er een kantoor of conferentieoord. Steeds vaker zie je bordjes 'privé' in de tuin verschij nen. Begrijpelijk, maar, anders dan gewone huizen, hebben kastelen als erfgoedobject een publieke functie, net als vroeger. Vogel zang: 'Een kasteel was een sociaal, politiek en economisch middelpunt van de lokale samenleving. Als erfgoedobject heeft een kasteel nog steeds die functie: toegankelijk heid voedt de publieke belangstelling, houdt de kasteelgeschiedenis levend en zorgt voor draagvlak.' Vogelzang: 'We kunnen veel leren van het buitenland, al zijn er fundamentele verschil len met Nederland. In het Verenigd Konink rijk spelen country houses een belangrijke rol in de nationale identiteit. De National Trust heeft een groot draagvlak. Vaak fun geren buitenhuizen als museum en kun je picknicken in de tuinen. In Duitsland zijn kastelen een belangrijk symbool voor het romantische verleden en voor mid deleeuwse legenden en volksverhalen. In Nederland werd in de 19de eeuw het natio nale verhaal vooral gecentreerd rondom de kooplieden en de VOC. Maar juist die koop lieden en ondernemers bouwden vele bui tens langs de Vecht en rondom de steden in het westen. Soms waren die buitens begon nen als kasteel. Denk aan het Utrechtse Amelisweerd, als wandelbestemming zeer populair. Maar weten die jaarlijkse miljoen bezoekers dat het een buitenplaats betreft? Het bestuur van de NKS heeft onlangs voor een nieuwe koers gekozen. Om een gezonde en toekomstbestendige financiële situatie te waarborgen, wordt 1 juli 2021 van bureau en alle medewerkers afscheid genomen en worden projecten vanuit een flexi bele benadering aangepakt. De NKS blijft aandacht genereren voor kas telen en buitenplaatsen om draag vlak te creëren voor behoud. Bron: www.kastelen.nl Die kennis wordt maar weinig structureel overgebracht in ons onderwijs. Bizar is ook dat er in Nederland een grote voorliefde voor Engelse kostuumfilms is. Maar we ken nen geen pendant die in Nederlandse hui zen speelt. Oost-Europa is een ander verhaal, al zijn er parallellen. De elite was onder het com munisme verdacht en werd grootschalig uitgemoord. Aandacht voor kastelen was langdurig not done. Inmiddels zijn kaste len weer in de gratie en krijgen volop aan dacht. Ook de Nederlandse elite was lange tijd voorzichtig met het "te koop lopen" met de eigen rijkdom en het op de voorgrond treden met zijn bezittingen. Dat is nu wel veranderd. Ondanks de huidige anti-elitaire stemming in sommige kringen is er grote bewondering voor economisch succes. Het verhaal van de elite uit de middeleeuwen en de 17de eeuw zou dus moeten aanslaan bij het grote publiek. Veel kastelen in Neder land daarentegen leiden vandaag de dag een stil bestaan of worden door gebrek aan publieke ondersteuning gedwongen om naar andere functies te zoeken. Het blijft onze missie om uit te dragen dat het kasteel in zichzelf een wereld vertegenwoordigt met een zeer gelaagde culturele geschiedenis, die we met volle overgave moeten bewaren en bestuderen.' Fred Vogelzang. 26 juni 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 26