Special Dag van het Kasteel Op 1 juni 2020, Tweede Pinksterdag, vindt de Dag van het Kasteel plaats, een dag waarop extra en bijzondere aandacht is voor kastelen en buiten plaatsen. Het thema van dit jaar is Bezet Bevrijd: kastelen en buiten plaatsen in 1940-'45. Hiermee wil de NKS de grote rol die kastelen en buitenplaatsen in de Tweede Wereld oorlog speelden onder de aandacht brengen van een groot publiek. Het eerder aangekondigde landelijke publieksprogramma komt helaas te vervallen omdat openstellingen in de huidige tijd niet mogelijk zijn. Impliciete verandering Bij kasteel Deurne vallen de grachten en de directe omgeving buiten De grachten van Eerbeek zijn niet beschermd. de bescherming. huidige eigenaar. Vandaar de zoektocht naar alternatieve functies. Meer en meer worden het commerciële plekken en toeris tische objecten. Vogelzang: 'Als een kasteel een nieuwe bestemming krijgt, lijkt dat in beginsel een goede ontwikkeling. Weliswaar is het alternatief - leegstand - dramatisch, maar herbestemmen is zeker niet zonder gevaren. De vaak noodzakelijk geachte aan passingen tasten het authentieke interieur aan en eveneens is er gevaar van ondoor dachte modieuze ingrepen. Het kasteel ver wordt tot een empty shell: alleen de facade heeft authenticiteitswaarde. En de bedrei ging beperkt zich niet alleen tot het huis. In de omringende tuinen en parken biedt men ruimte voor extra kantoren, parkeer plaatsen, speeltuinen en zelfs woningbouw. De aanleg van villaparken op het terrein van buitenplaatsen speelt al meer dan een eeuw. Maar steeds vaker worden, onder druk van businesscases, kastelen in hoog tempo omgevormd tot vergaderlocatie, kantoor, wellnes-centra, retraiteplek, zorg instelling, hotel-restaurant of evenemen tenlocatie. Dat geldt ook voor monumenten die een eerdere functieverandering hebben ondergaan. Op in de 19de eeuw tot kloos ter of school getransformeerde kastelen die inmiddels leegstaan, laten marktpar tijen hun begerig oog vallen. Dat is des te bedreigender vanwege het ontbreken van een doordachte en samenhangende erf goedvisie. Welk verleden willen we in stand houden, voor wie en op welke wijze? Daar De NKS biedt dit jaar een alternatief programma. Het wordt een digitaal communicatie- en ontmoetingspunt op www.dagvanhetkasteel.nl. goede keuzes in te maken, vergt onderzoek en tijd. Goed erfgoedbeleid in zijn alge meenheid, en ten aanzien van kastelen in het bijzonder, vraagt om kennis, kunde en zorgvuldigheid. Maar doordat ontwikke lingen heel snel gaan, worden we van alle kanten ingehaald.' Ontwikkeling is geen nieuw fenomeen in de wereld van kastelen en buitenplaatsen. Je zou het een centrale karakteristiek kun nen noemen. Veel Franse tuinen zijn in de 19de eeuw aangepast aan de toen modieuze landschapsstijl en in de 20ste eeuw opnieuw veranderd. Dat geldt ook voor de huizen. Maar anders dan vroeger zijn we ons nu meer bewust van de waarde van erfgoed. Juist in geval van moderne aanpassingen is het van belang om historische lagen beleef- baar en toegankelijk te maken. Vogelzang: 'Op dit moment gebeurt dat echt te wei nig. Er vindt vooral "impliciete verandering" plaats: zónder maatschappelijke discussie, gedegen kennis en inzicht én door tijdelijke en vaak toevallige omstandigheden ingege ven. In die omstandigheden vormt een nu opportune herbestemming uiteindelijk juist de bedreiging. Dat geldt voor meer vormen juni 2020 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 25