Special De Nederlandse Kastelen Stichting Huidige bedreigingen Empty shell Bij de Jacobaburcht in Oostvoorne valt de voorburcht buiten de bescherming. Ook bij kasteel Ammersoyen vallen de grachten buiten de bescherming. Door de eeuwen heen vervulden kastelen de functie van woning van de elite en bas tion tegen de vijand, dat laatste soms puur symbolisch. In al hun intrigerende monu mentaliteit lijken ze voor ons als liefhebber en bezoeker onneembaar en onkwetsbaar. Vooral de laatste anderhalve eeuw grepen deze veranderingen diep in. Reden om alert te zijn op ons monumentale kastelen en buitenplaats erfgoed. De bedreigingen zijn talrijk en geschakeerd. De oorsprong van de NKS ligt in 1945. Directe aanleiding was de enorme schade aan kastelen door de Tweede Wereldoor log, terwijl hun toestand als gevolg van de voorafgaande tien jaren crisis al zorgelijk was. Door de Duitsers werden veel kastelen geconfisqueerd en gebruikt voor militaire doeleinden: door de Sicherheitsdienst, als Gastehaus, voor opslag van Joodse goe deren, voor feesten, als recreatieoord of bordeel en zelfs als raketlanceerplatform. In de laatste fase van de oorlog richtten terugtrekkende Duitsers vaak grote schade aan om ze onbruikbaar te maken voor geal lieerde troepen. Rondom sommige kastelen werd zwaar gevochten, met als gevolg dat er slechts ruïnes overbleven. Andere loca ties overleefden de strijd en kregen weer nieuwe functies, zoals gevangenis of later als opvang van Molukse gezinnen. Kastelen en buitenplaatsen in Duits bezit werden in 1945 door de overheid genaast. De NKS werd opgericht om het beheer van dit erfgoed over te nemen. Ook onder steunde de stichting particuliere eigenaren wier bezit door de oorlog zwaar bescha digd was. Vaak liepen de restauratiekos ten torenhoog op en werden de gebouwen voor een gulden overgedragen aan een gemeente of stichting. Regelmatig werden de landerijen los van het huis verkocht en verloor het kasteel zijn economische basis. Inmiddels zijn we 75 jaar verder. Ook de hui dige tijd kent bedreigingen. Symptomatisch lijkt de beeldvorming en begripsverwarring rondom kastelen. Want wat is precies een kasteel? Veel mensen hebben een plaatje in hun hoofd, getriggerd vanuit de kindertijd. Iets met torens, een ophaalbrug en alom tegenwoordige ridders. Vaak koesteren we een geïdealiseerd beeld met een hoog 'Efte- linggehalte', zonder enig raakvlak met de historie. Vogelzang doet al jaren onderzoek naar het brede spectrum van waardering, bekendheid en instandhouding van kaste len en buitenplaatsen en het bijbehorende historische groen. Hij zegt: 'Daar zit wat ons betreft een eerste bedreiging. Doordat het begrip kasteel geen heldere definitie kent, ontstaan in de praktijk regelmatig discus sies over wat er nu precies beschermd moet worden. Het gebouw? De burchten die erbij horen? De slotgracht? De ophaalbrug? De landerijen? Het ensemble? Bijzonder las tig. Wij missen als NKS een fundamentele discussie en maatschappelijke visievorming rond het fenomeen kasteel, de rol van dit erfgoed in de samenleving en dat wat we beschermingswaardig vinden. Dit lijkt een puur theoretische kwestie zonder prakti sche relevantie, maar dat is het niet, zoals een aantal praktijkvoorbeelden illustreert.' Nieuwe functies vormen een andere bedrei ging. Kastelen waren eeuwenlang in bezit van families. Bouw, verbouw, uitbreidingen en onderhoud werden gefinancierd uit de opbrengsten van het grondbezit. Omdat nog maar weinig kastelen deel uitmaken van een landgoed, zijn de inkomsten opge droogd en drukt onderhoud zwaar op de 24 HEEMSCHUT juni 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 24