Kwaliteit Monumentencommissies Noord-Brabant Nadat provincies in ons land verantwoordelijk werden voor het toezicht op onder andere monumentencom missies heeft Heemschut Noord-Brabant direct contact gezocht met de leden van het interbestuurlijke toe zicht om te vernemen wat deze taak nu precies in zou gaan houden. Opmaat naar Omgevingswet Tom van Eekelen werkt r waarbij in de cc De provincie Noord-Brabant heeft in het interbestuurlijk toezicht geconstateerd dat alle gemeenten anno 2020 een monumen tencommissie hebben die voldoet aan de wettelijke criteria (ten aanzien van taken, deskundigheid, samenstelling, onafhanke lijkheid, advisering en honorering) en dat deze commissies consequent geraadpleegd worden. Nadat de Omgevingswet van kracht wordt - de datum werd onlangs uitgesteld - zal het aandachtsgebied 'monumentenzorg' onder deel worden van de omgevingscommissie. De gemeenten blijven verplicht zorgplichtig voor het cultureel erfgoed. De Omgevings wet beoogt meer ruimte voor initiatief en dan is een goede informatievoorziening voor monumenteneigenaren en belangheb benden van belang. De Omgevingswet gaat uit van een integrale afweging, dit komt het beste tot stand op basis van integraal beleid. Om dit te bewerkstellingen heeft de provin cie Noord-Brabant een brochure gemaakt: 'Kwaliteit gemeentelijke monumentenzorg'. Deze is de opmaat voor een handreiking voor het adviesstelsel voor omgevingskwaliteit. Deze handreiking is gemaakt door de VNG, de Federatie Ruimtelijke Kwaliteit en de RCE, en bestaat uit twee delen. Deel 1 is gereed en te downloaden via de website van de Vereniging Nederlandse Gemeenten: www.vng.nl Gezamenlijk is onderzoek gedaan, zijn oplossingen gevonden en werd als handrei king een brochure samengesteld. De reden daartoe was dat omissies geconstateerd werden binnen verschillend functionerende monumentencommissies in Brabant en Heemschut graag samen met het toezicht van de provincie wilde optrekken. Dat is als zodanig ook geschied. Vanaf de start in 2016 tot in 2019 kunnen we spreken van een nauwe samenwerking, waarbij verschil lende monumentencommissies inmiddels zijn 'opgeschoond'. Zo waren er voorbeelden van gemeenten die de gehele monumenten commissie naar huis stuurde tot vragen in de Tweede Kamer of er toch wel op de juiste manier toezicht werd uitgeoefend. Deze periode werd afgesloten in 2018 door een onderzoek van adviesbureau BMC waarbij elke gemeente in Brabant in beeld werd gebracht om vervolgens de pijnpunten bloot te leggen. Van de gemeenten die toen nog in gebreke waren, heeft het interbe- stuurlijk toezicht contact opgenomen met de diverse colleges van B&W en termijnen gesteld dat de verbeterpunten opgelost moesten worden. In 2019 heeft I&O research in opdracht van de provincie een steekproefonderzoek gedaan bij acht gemeenten hoe de monu mentencommissie functioneerde, waarbij de onafhankelijk voorzitter werd geïnter viewd evenals de beleidsmedewerker van die gemeente. Dit onderzoek kende twee hoofdvragen. De eerste betrof het func tioneren van de monumentencommissie en het draagvlak binnen de gemeente. De tweede vraag of men klaar is voor de over stap naar de Omgevingswet. Beter gezegd: men al in de geest van deze wet, de monumentencommissie op gaat commissie ruimtelijke kwaliteit (CRK)? Het beschermd dorpsgezicht van Den Hout, najaar 2019.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 22