HEEMSCHUT SI Monumenten krijgen bescherming Stoffering snelwegen actief NOORD-HOLLAND Hollands Kroon - Hollands Kroon was een van de Noord-Hollandse gemeenten die geen gemeentelijke monumentenlijst hadden. Sinds de provinciale monumenten in die gemeente in 2017 hun status verloren, was het Heem schut Noord Holland een doorn in het oog dat die als het ware 'vogelvrij' werden. Heemschut schreef er dat jaar een pittige brief over aan het gemeentebestuur en ging met Hollands Kroon in gesprek. De gemeenteraad heeft maart van dit jaar besloten dat die lijst er toch moet komen. De monumentencommissie, die al wel actief was in Hollands Kroon, heeft circa 110 panden geïnventariseerd. Daar staan behalve de vroegere provinciale monumenten ook pan- "O Noordzijperweg 22 in Wieringerwaard. Binnenkort monument? den op die door lokale historische verenigingen zijn aangedragen. Ook het Cuypersgenootschap stelde objecten aan de commissie voor. Hol lands Kroon ligt in de Kop van Noord-Holland en omvat onder meer de kernen Anna Paulowna, Middenmeer en Nieuwe en Oude Niedorp. Vijf van de 47 Noord-Hollandse gemeenten kenden geen gemeentelijke monumentenlijst. De provincie oefende vorig jaar ook druk uit op dit vijftal om dit in orde te maken. In de Pro vinciale Staten werd een motie erover aange nomen. Behalve Hollands Kroon ging het om Beemster, Medemblik, Koggenland en Opmeer. Inmiddels is het overal in orde, zij het dat de laatste twee gemeenten geen erfgoedregister gaan instellen, maar objecten die behouden moeten worden als 'beeldbepalend' opne men in bestemmingsplannen, waardoor ze zijn beschermd. Peter Schat FLEVOLAND De A6 in Flevoland heeft een speciaal ontworpen groene aankleding. De aanplant accentueert het omringende landschap en de stedelijke gebie den. Speciale punten, zoals afslagen, worden benadrukt. Heemschut Flevoland beschouwt deze stoffering van de snelweg als cultureel erf goed. Nog los van ecologische aspecten is de compleetheid uniek, het is bijzonder voor een snelweg en het is een waardevol element voor en in het Flevolandse landschap. Het ontwerp is vastgelegd in een landschapsplan. Rijkswaterstaat houdt dit plan aan bij onderhoud en vernieuwing. Niet iedereen kent dit speciale aspect van Flevoland. Bomen en struiken langs de wegen hebben een functie, zelfs de lege ruim ten hebben betekenis. Voor Heemschut Flevo land is dat reden hieraan aandacht te besteden. Een van de weinige stukjes A6, niet in handen van Rijkswaterstaat, is echter ontdaan van de groene aankleding. Het betreft een perceel A6 bij de Larserweg, bedoeld voor snelweghoreca. Heemschut heeft er bij de gemeente Lelystad, eigenaar van het terrein, op aangedrongen het groen te hier herstellen. Ook horecavestigingen gedijen bij een groene aankleding. Bovendien met de komst van slimme telefoons met routeplanners is visuele over-aandacht - waar niet iedereen op zit te wachten - langs de snelweg niet meer nodig. Heemschut Flevoland wil dit aspect van de snelweg en ook van de groene aankleding van de polderwegen meer onder de aandacht brengen, om meer bewustwording te bewerk stelligen. Daarvoor wordt ook gewerkt aan een publicatie over dit onderwerp. Ben te Raa Ontbrekend groen langs de A6 nabij de Larserweg. juni 2020 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 19