Cultuurlandschap ontzien Pleidooi voor molenerven UTRECHT De Ronde Venen - Heemschut Utrecht bepleit het cultuurlandschap rond het Gein te ont zien bij plannen voor windmolenparken. De gemeente De Ronde Venen zoekt ruimte bin nen haar grondgebied voor de plaatsing van een aantal windmolenparken. Concrete plannen voor de bouw van windmolens zijn er nog niet, maar in het kleinschalige cultuurlandschap ten zuiden van het Gein worden al mogelijkheden onderzocht door landeigenaren die windmolens op hun terrein financieel aantrekkelijk vinden. Het gaat hier om een eeuwenoud kleinschalig landschap, dat niet alleen regionaal binnen het op veel plaatsen verrommelde Groene Hart van groot cultuurhistorisch belang, maar ook lande lijk van grote waarde is. Dit gebied inspireerde in het verleden diverse van onze grootste schil ders, waaronder Rembrandt en Mondriaan. Daarenboven maakt deze locatie deel uit van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, waarvoor op dit moment bij de Unesco een voordracht loopt tot aanwijzing als werelderfgoed. Aantasting van het landschap schaadt de voordracht. Op grond van het bovenstaande heeft Heem schut Utrecht dan ook de gemeente ver zocht het gebied rond het Gein vrij te houden van windmolenparken en elders binnen de gemeente naar geschikte locaties te zoeken. Bij voorkeur op plaatsen waar toch al verrommeling van het landschap heeft plaatsgevonden, zodat minder historische waarden verloren gaan. Martha de Wit ZUID-HOLLAND Alphen aan den Rijn - Sinds de start van de monumentenzorg, is er aandacht voor behoud en beheer van historische molens. Voor de omgeving en gebouwen die een relatie heb ben met een molen is echter lange tijd weinig aandacht geweest, zoals schuren, waslijnen, molenaarswoningen, bakhuisjes en boomgaar den. Het molenerf is vaak gedurende eeuwen ontstaan en kent een historische gelaagdheid. Het geheel van deze elementen vertelt het ver haal van het leven rond de molen. Heemschut Zuid-Holland is blij dat de provincie Zuid-Holland een inventarisatie heeft gemaakt van de op molenerven aanwezige structuren. De commissie bepleit bij de provincie een rui mere subsidieverstrekking, zodat ook het mole nerf beter onderhouden kan worden. Molen stichtingen hebben immers hun handen al vol aan beheer en onderhoud van de molen zelf. Directe aanleiding voor de aandacht van de commissie voor het molenerf zijn twee woningen bij molens in Alphen aan den Rijn. Deze woningen zijn gebouwd bij invoering van de woningwet toen wonen in de molens niet meer was toegestaan. De woningen verke ren in slechte staat. Heemschut Zuid Holland roept ook de gemeente op om de woningen te beschermen en ze te onderhouden. Bart Vermeulen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 18