Sluisjes terug? Watersnoodhuisjes OVERIJSSEL Deventer - Stichting Oud Deventer wil samen met Heemschut Overijssel en Stichting Indus trieel Erfgoed het oude sluisje met landhoofden en sluiskolk in het Deventer Sluiskwartier weer zichtbaar maken. Onder leiding van Chris Grif fioen, oud-medewerker van Waterschap Drents Overijsselse Delta, is een plan uitgewerkt. Dit plan is onderdeel van de besprekingen over de herontwikkeling van het Sluiskwartier, die de erfgoedorganisaties met de gemeente Deven ter voeren. Het Sluiskwartier vormt een van oudsher mili taire en industriële zone, die van de binnenstad van Deventer gescheiden werd door de oude haven. Het gebied lag binnen de vesting, maar werd al voor de slechting gedeeltelijk ingericht met werkplaatsen en pakhuizen. De oude haven vormde de barrière tussen de binnen stad en het Sluiskwartier, een rol die in de 20ste eeuw werd overgenomen door de Wilhelminab- rug. Na de slechting van de vestingwerken werd de kade van het Pothoofd gebruikt voor laden en lossen en ontstond een nieuwe verbinding met Borculo en Zutphen door de tramlijn die werd aangelegd. In de 19de eeuw kwam ook de verbinding tussen het Overijssels Kanaal en de IJssel in dit gebied te liggen. De Pothoofdsluis zorgde voor de verbinding van de IJssel en oude haven met de buitengracht en vervolgens via de oude loop van de Schipbeek met het Over ijssels kanaal. Op basis van de cultuurhistorische beschrijving is binnen het Sluiskwartier een aantal structu ren en elementen te benoemen die vanuit cul tuurhistorisch en historisch stedenbouwkundig perspectief waardevol zijn. Het gaat dan onder meer om de sluiskolk, Raambrug en de sluis wachterswoning. Met het gedeeltelijk zichtbaar maken van de landhoofden en de sluiskolk zou een waardevol element aan het stedenbouw kundig ensemble toegevoegd kunnen worden. Peter Dekker GELDERLAND Druten, West Maas en Waal - De hoge water stand door inundatie vanwege de dijkdoorbraak in Nederasselt, de storm en het op drift gera ken van de vele bomen, heeft bij de waters nood van 1926 vele honderden woningen bijna totaal vernield. De periode erna trok diepe sporen in de maatschappelijke verhoudingen, ondanks dat er geen doden te betreuren waren. De afhandeling van de schade aan de wonin gen, veelal krotwoningen, bracht vele pennen in beweging. De duizenden bewoners van de door het hoge water vernielde woningen werden door de autoriteiten slecht behandeld. Pas anderhalf jaar na de ramp kwamen Kamerleden op werk bezoek. Ze troffen een troosteloze situatie van grote gezinnen in slechte houten keten. Via de nationale collecte werd een bedrag van bijna vier miljoen gulden ingezameld. De regering liet het afweten een bijdrage te leveren. In 1927 werd begonnen met de bouw van 275 zogenaamde watersnoodwoningen, vrijstaand en op ruime kavels. De kosten waren 2.600 gul den per woning. De meeste werden bezwaard met een hypotheek, die voor de armen niet was op te brengen. Ze werden daarop gekraakt en bij een executieverkoop opgekocht door meer kapitaalkrachtige burgers. Een jaar later waren er nog vijftig gezinnen met ca tweehonderd kinderen, die in aanmerking kwamen voor een woning. Opnieuw werd geld ingezameld voor de bouw van extra woningen in blokjes van twee. Deze zijn de geschiedenis ingegaan als wonin gen van de Schuytstichting, genoemd naar de toenmalige burgemeester van Wamel. In totaal werden er 325 gebouwd, verdeeld over de dor pen in de gemeenten Druten en West Maas en Waal. Veel zijn nog aanwezig, een aantal is sterk aangepast aan de huidige tijd. Andere zijn nog enigszins origineel in detaillering van ramen, deuren en daklijsten. De laatste jaren wordt er veel gesloopt, omdat het bouwkavel gunstig is gelegen. Uit oogpunt van de watersnoodgeschiedenis pleit Heemschut Gelderland voor aanwijzing van een selecte groep. Ze komen echter op geen enkele inventarislijst voor. Haast is gebo den. De gemeenten Druten en West Maas en Waal zal om een inventarisatie en waardenstel ling verzocht worden. Jan Reijnen Gezicht op de ingang van de voormalige sluiskolk. juni 2020 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 17