HEEMSCHUT SI Erfgoed en energietransitie Heemschut Groningen uit haar zorgen over de negatieve impact van de energietransitie op erfgoed en landschap. De provincie Groningen heeft onlangs haar Regionale Energie Strategie (RES) gepresenteerd en de ambitie om duur zame energie te produceren is een gezonde ambitie, maar niet zoals deze nu middels wind- parken en zonneweides over het Groninger landschap wordt uitgerold. De landschappelijke waarden van het wierdenlandschap van het Hogeland, het coulisselandschap van Wester- wolde en het Westerkwartier, de afwisseling in het Middag-Humsterland en de openheid van de Veenkoloniën en polders van het Oldambt dreigen de strijd te verliezen van de energie ambities van de provincie, terwijl inwoners Arbeiderswoning actief GRONINGEN nagenoeg niet zijn betrokken bij het opstellen van de RES. De energietransitie heeft ook een ander neveneffect. De 'technische' infrastruc tuur vereist door capaciteitsgebrek vergaande aanpassingen waarvoor zelfs van rijkswege beschermde stads- en dorpsgezichten geen bescherming bieden. Het plaatsen van trans formatoren en schakelkasten, in een gestan daardiseerde vormgeving - want dat is immers C" 3- m"V ■•-J- 1 Itt/ J J MU ■ft Li- goedkoper - zijn veelal vrijgesteld van een omgevingsvergunning. Het doet ons in ieder geval terugverlangen naar de architectonisch ontworpen transformatorhuisjes uit de jaren '20 van de vorige eeuw. Het rijk geeft deson danks aan dat de gevolgen niet als 'knelpunt' zijn benoemd in het overleg met landelijke erf goedorganisaties. Bernard Stikfort FRIESLAND Drachten - De Gemeente Smallingerland heeft besloten om de 34 karakteristieke arbeiders woningen van het complex Geelgorsstraat/ Noorderdwarsvaart niet aan te wijzen als gemeentelijk monument. De reden is dat de belangen van de monumentale status niet opwegen tegen de wensen van de bewoners (iets meer dan 70% is voor sloop), het woonbe leid en het duurzaamheidsbeleid. Na de aankondiging van sloop van de bijna honderd jaar oude woningen, is begin 2019 de procedure gestart voor aanwijzing als gemeen telijk monument van het complex arbeiders woningen. De sloopplannen leidden tot verzet en tot de petitie 'behoud complex Geelgors- straat/Noorderdwarsvaart'. Smelne's Erfskip diende een formeel verzoek in tot aanwijzing als gemeentelijk monument en vanuit de raad kwam de motie om de mogelijkheden grondig te onderzoeken. De raad heeft het college gevraagd om te onderzoeken in hoeverre de huidige woningen in aanmerking komen om als monument te worden beschermd. Heemschut Fryslan heeft adhesie betuigd en gepleit om het complex van woningen aan te wijzen als gemeentelijk monu ment en ze zo te redden van de slopershamer. Ondanks een advies van Hüs en Hiem dat het hele complex monumentwaardig is, kiest de gemeente, inclusief de raad, uiteindelijk toch voor sloop en nieuwbouw van 39 energiezui nige woningen in traditionele stijl. Woning bouwvereniging Accolade is in principe bereid om twee woningen als herinnering aan de oude woningen te handhaven. De gemeente gaat samen met Smelne's Erfskip en Accolade hier over in overleg. In overleg met Smelne's Erfskip heeft Heem schut Fryslan besloten om niet verder te pro cederen. Claudia Versloot 16 juni 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 16