V HEEMSCHUT t Brug over de Kaai? Toezicht en handhaving 3 actief ZEELAND Sluis - De Zeeuws-Vlaamse vestingstad Sluis is vanaf haar stichting ontelbare keren het strijdtoneel geweest van belegeringen, beschietingen en verwoestingen. Van de oorspronkelijke middeleeuwse stad is - als gevolg daarvan - momenteel niet veel meer bewaard dan de locatie van de oorspron kelijke haven, die tegenwoordig de 'Kaai' genoemd wordt. De gemeente Sluis is nu van plan om juist daar een beeldbepalende voetgangersbrug aan te leggen. Sluis heeft haar ontstaan te danken aan de Vlaamse graaf Jan I van Namen. In 1382 werd het vestingstad en vanaf 1387 was het de belangrijkste vloothaven van het Bourgondische Rijk. Op 11 oktober 1944 werd Sluis door bombardementen door de Britse Spitfires nagenoeg totaal verwoest. De stad moest daarna opnieuw worden opgebouwd. Het centrum van Sluis, binnen de nog oorspronkelijke wallen, is beschermd stadsgezicht. Daarnaast is de Kaai een rijks monument. In 2001 werd archeologisch onderzoek in de binnenstad verricht door archeologisch adviesbureau RAAP. In het eindrapport concludeerde RAAP '...archeo logische resten in de binnenstad van Sluis kunnen zich dicht onder het maaiveld bevinden. Dit betekent in principe dat ze zeer kwetsbaar zijn voor bodemingrepen'. Heemschut Zeeland maakt zich daarom sterk dat de gemeente Sluis advies vraagt aan de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed in hoeverre het voornemen een brug over de Kaai aan te leggen consequen ties heeft voor het rijksmonument en het beschermd stadsgezicht. Indien het advies van de RCE zou zijn dat onder bepaalde, nauw omschreven voor waarden, een brug op een bepaalde plek aan de Kaai aanvaardbaar is, dan zou vol gens Heemschut onder specificaties van een monumentenarchitect bijvoorbeeld een prijsvraag uitgeschreven kunnen worden voor een ontwerp dat voldoet aan de adviezen van de RCE en past binnen het beschermd stadsgezicht van Sluis. Bert van Gelder AMSTERDAM Amsterdam - Onze hoofdstad is een kwetsbaar geheel. Niet alleen de boom op de woningmarkt of het ongebreidelde massatoerisme zorgen voor een constante dreiging. Dat geldt soms ook voor de plaatselijke commercie die hierop probeert in te spelen. Het is dan aan Heem schut Amsterdam om hierop alert te zijn. Zo maakte de commissie medio vorig jaar bezwaar bij de gemeente tegen de al te uitbundige reclame achter de ramen op de verdiepings vloeren van de Ajax Fanshop in de Kalverstraat, een rijksmonument. De reclame voldeed niet aan de criteria in de Welstandsnota van Amster dam, die 'niet ontsierend voor het stadsbeeld' mag zijn. Het was duidelijk dat de eigenaar hier in overtreding was. Dit bezwaar had succes en de reclame is afgelopen november verwijderd. Recent werd een nieuw bezwaar ingediend tegen de gevelreclames op een pand aan de Reguliers- breestraat, vlakbij Tuschinski. Het betreft twee monumentale panden in het rijksbeschermde stadsgezicht. B-1 seksshop heeft de panden in gebruik. Heemschut heeft in de afgelopen jaren regelmatig contact gehad met het stadsdeel over toezicht en handhaving op monumenten. Er zijn op dit punt duidelijk grote stappen gezet, maar waakzaamheid blijft geboden. Hopelijk heeft dit nieuwe bezwaar opnieuw succes. Jaap-Jan Mobron

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 15