Landschapsvervuiling Locaties gezocht DRENTHE WERKGROEP MONUMENTALE 14 juni 2020 Onze regering heeft in de afgelopen jaren een dringend beroep op de provinciale besturen gedaan om zorg te dragen dat het landelijk aan deel in de duurzame energie zou voldoen aan de minimale eisen die Europa heeft gesteld. De provincie Drenthe heeft hiermee aanvankelijk van harte ingestemd. Het provinciaalbestuur dacht dat het kon volstaan door de plaatsing van een behoorlijk aantal windmolens in het veenkoloniaal gebied. Dit viel bepaald niet in goede aarde bij veel inwoners in dat gebied. Zij dachten dat vooral veel energie opgewekt zou kunnen worden door de plaatsing her en der van zogenaamde zonneparken. Bezitters van braakliggende stukken land haakten daar enthousiast op in zonder zich te bekommeren om het toch al kwetsbare Drentse landschap. Immers, op deze wijze konden zij op een een voudige manier een prima rendement behalen uit hun bezittingen. Heemschut Drenthe is van mening, dat ook onze provincie haar aandeel moet leveren aan de energietransitie. Zij heeft er echter bij het provinciaalbestuur en de gemeentebesturen op aan gedrongen dat bij de ontwikkeling van de plannen voor de aanleg van zonneparken de beleving en de functie van het landschap richtinggevend moeten zijn. Wij zijn ons ervan bewust dat de energietransitie weliswaar een nieuwe laag zal toevoegen aan het gebruik van het landschap, maar hebben betrokken over heden verzocht om ervoor zorg te dragen dat de impact zo beperkt mogelijk blijft en dat de invulling van de plannen niet wordt overgelaten aan het winstbejag van marktpartijen. Huib Knottnerus Zonneweide bij Eemnes, provincie Utrecht. Groningen Drachten Drenthe Hollands Kroon Flevoland Deventer ,Amsterdai De Ronde Venen Druten Rotterdam KUNST Rotterdam - Na de sluiting en de geplande sloop van het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam bevonden zich nog vier muurschilderingen en één wandmozaïek in het pand waarvan de Kunstcommissie van Erasmus MC had beslo ten hiervoor geen inspanningen te verrichten. Een abstracte muurschildering van Louis van Roode werd door het Centrum voor Beeldende Kunsten in Rotterdam uitgenomen en krijgt een plaats in de Erasmus Universiteit. De Werk groep Monumentale Kunst (WMK) heeft zich ruim drie jaar ingespannen de nog resterende kunstwerken te redden en te herplaatsen. De WMK wist de Blauwhoed Groep BV te interes seren voor de overname van het wandmozaïek 'Vogels en Vissen' van Jan Bezemer en een muurschildering 'Spelende kinderen' van Dolf Henkes. Vlak voor de overname door sloop bedrijf Oranje slaagde de WMK erin de twee resterende muurschilderingen van elk circa 4 x 7 meter -'Pauw met zonnestaart' van Johan van Reede en 'Het leven der insecten' van Kees Franse - uit te laten nemen door Ornament Res tauratie. De uitname van eerstgenoemd kunst werk werd betaald door de familie Van Reede en de tweede uit de geoormerkte gelden van de WMK. Met deze redding is een langdurig en bij wijle moeizaam traject tot een goed einde gebracht. Voor deze kwalitatief hoogstaande kunstwerken uit de wederopbouwperiode - zij dateren van 1961 - zoekt de WMK nu naar een gepaste locatie. Johanna Jacobs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 14