TREURTRIPS Treurigheid troef (tfaüwtdêk êkdetisad! zo triest en troosteloos als een jaar of tien geleden en de stad lijkt deze stijgende lijn zowaar vast te kunnen houden.' Dan dringt zich natuurlijk onmiddelijk de vraag op of Mark van Wonderen de huidige nieuwbouw dan wel mooi vindt? Hij is niet overtuigd. 'Wat er nu wordt gebouwd vind ik vaak eenheidsworst, het lijkt wel zo uit een catalogus te komen. Dus wellicht is het wat voor een editie in de toekomst.' Het boek Treurtrips is een aanrader voor ieder een die enigszins melancholisch is aangelegd en van romantische treurigheid houdt. Het boek is voor 25 euro te koop via de betere boekhandelaar of via www.treurtrips.nl. Architectuur waar je gelukkig van wordt? Het Leger des Heils in Lelystad. Amersfoort, krijgt een eervolle vermelding. Mark van Wonderen schrijft hierover: 'Kat tenbroek is heus wel een prettige wijk, maar het voelt een beetje een Expo-terrein of een Olympisch dorp, zo'n tien jaar na de opleve ring: de glans is eraf, de verloedering slaat toe.' En zo kunnen we met het boek in de hand Nederland van top tot teen bezoeken. 'Het is bedoeld als een reisgids. Neem het dus mee op weg door het land om zo de plek ken te ontdekken. Maar het hoeft niet, ik ken ook mensen die voor het slapen gaan steeds een stukje lezen', zo legt Mark uit. Maar moet lelijkheid dan ook beschermd worden? Een vraag die voor Heemschut natuurlijk meteen relevant is. Mark van Wonderen: 'Ja. Er wordt vaak gezegd dat architectuur na 1965 niet mooi is. Maar ik vind dat we er ook naar moeten kijken als gebouwen uit die specifieke tijd. We kunnen niet een complete tijdlaag uitwissen, maar ik snap ook wel dat veel sneuvelt.' Wie verder met Heemschutogen het boek doorbladert, komt gevallen tegen waarin Heemschut al actief bezig is om bescher ming te vragen. Zoals het Blauwe Gebouw in Tilburg en het Ei in Barneveld. Een voor beeld van respectievelijk Post '65 architec tuur en erfgoed van het vermaak, twee stro mingen die onder druk staan. Waar moet de Heemschutter zich vervoe gen om volledig in een treurtrip op te gaan? Mark: 'Ik kan altijd het centrum van Lelystad aanbevelen, daar is in een oogopslag veel te zien. Maar ik ben ook fan van Den Hel der. Voor zolang het duurt overigens, want de stad is zich hard aan het ontwikkelen.' We citeren uit het boek over Den Helder: 'Het waait er namelijk altijd, ook al waait het er niet. De leegstand in de verpauperde en verloederde winkelstraten is schrikbarend en de gaten die, als getrokken rotte kiezen, in de gevelrijen worden geslagen geven de stad de aanblik van Aleppo. En toch is de hoop op een betere toekomst voelbaar in de straten. Den Helder is allang niet meer De voormalige vestiging van V&D in Den Helder is zolang deze er nog staat 'opgevrolijkt'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 13