Waardering voor lelijkheid Waar Heemschut al meer dan een eeuw voor de schoonheid van Nederland vecht, mag de treurigheid daarentegen ook niet vergeten worden. 'Want het lelijke maakt ook onderdeel uit van het dagelijks leven', aldus Mark van Wonderen. Van zijn hand verscheen dit jaar het boek Treurtrips; (her)ontdek Nederland. Christian Pfeiffer Mooi rood is niet lelijk, het restaurant Nieuw China in Lelystad. Volop lelijkheid In Den Helder is het de Koningstraat die vooral de aandacht trok. Reisgids met TREURTIPS een verdwijnend Nederlands fenomeen over de verdwijnende Chinese-Indonesische res taurants een hit. Met dit nieuwe boek trekt hij het oeuvre van gewone middelmatigheid net nog een stapje verder. 'Samen met tal van anderen, waaronder planologen, heb ben we een Whatsappgroepje en een keer per jaar gaan we op pad naar een treurige plek. Uiteindelijk hadden we zó veel materi aal, dat een boek niet meer kon uitblijven.' karaOkë s disco Treurtrips laat zich het beste omschrijven als een reisboek langs de meest lelijke plekken van Nederland. Een boek met een knipoog, dat moet wel meteen gezegd worden, want het leest vooral als een vrolijke opsomming van plekken waar menig mens niet zo vro lijk van wordt, met smakelijke titels als: 'De A58-route, dwars door westelijk Brabant' en 'Van Noordwijk naar Scheveningen, zoals kustplaatsen moeten zijn'. Mark van Wonderen (44) heeft, zoals hij het zelf zegt 'altijd al een voorliefde voor aandoenlijke treurnis gehad'. Voor de regio nale omroep NH Nieuws maakte hij ooit de rubriek Spuugmooi! over al het mooie lelijke dat Noord-Holland te bieden heeft. En van het een komt het ander. Binnen kleine kring is zijn voorgaande boek Chin.ind.spec.rest; Wie Treurtrips doorbladert ziet een aaneen schakeling van betonpleinen, rare gebouw tjes, licht verloederde woonblokken, lege winkelcentra, vormloze kubussen en groen uitgeslagen Trespa-platen. Vaak genoeg met een bouwjaar van na 1965. Zelfs de moeder aller Vinexwijken, Kattenbroek in 12 juni 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 12