Leven leidt tot vervallen en verouden, in menschen en in wat de menschen bouw den, Dr. Pieter Vlaardingerbroek, architectuur historicus met een voorliefde voor het 17de-eeuwse Amsterdam, heeft voor het 400-jarig jubileum, de geschiedenis van het Korenmetershuis in het licht van de geschie denis van de groeiende stad Amsterdam geplaatst. Hij schetst dat na de middeleeu wen - waarin de kerken de allerbelangrijkste gebouwen voor de stad waren - vanaf de late 16de eeuw het de beurt is aan de open bare gebouwen om indruk te maken op bur gers. Vanaf 1615 worden door de gemeente Amsterdam dan ook meerdere indrukwek kende bouwwerken neergezet, waartoe ook het Korenmetershuis gerekend mag wor den. Stedelijke architectuur om de verwor ven macht van de burgerij te benadrukken. Niet geheel toevallig is het Korenmetershuis slechts op een steenworp afstand van het Damrak gebouwd, de oudste havenkade van Amsterdam. Daar stond vroeger ook de Korenbeurs en nu haar opvolger, de Beurs van Berlage. Het gildehuis staat zo dicht bij de werkplek. Het gilde zou tot aan de Franse Tijd gebruik maken van haar onder- Het Korenmeterhuis vandaag de dag, ais Landelijk Bureau van Heemschut. De Korenbeurs op het Damrak, ergens rond 1760. Gegraveerd door Jan Schenk naar tekening van Adolph van der Laan. komen en werd toen opgeheven. Maar toch blijft het Korenmetershuis tot 1920 in gebruik door aanverwante organisaties in de graanhandel. Eind 19de eeuw vindt nog een zeer ingrijpende restauratie plaats waarbij het pand volgens de toenmalige, romantische, inzichten weer grotendeels naar de oorspronkelijke staat is terugge bracht. Begin jaren '20 van de vorige eeuw staat het gebouwtje leeg en vervalt het eigendom en gebruik aan de stad Amster dam. Sindsdien is het verhuurd geweest als onderkomen voor het Persmuseum en als kantoor van de vereniging De Amster damse Haven. In 1967 krijgt Heemschut de kans het Korenmeterhuis te betrekken als bureau, iets waar de vereniging al meer dan zeven jaar op zinspeelt, naar nu blijkt. Dat het uiteindelijk lukt om dit prestigieuze pand als 'zetel van de Bond Heemschut' in gebruik te nemen, is vooral te danken aan de toenmalige connecties van het bestuur van onze vereniging. Het Korenmetershuisje is na meer dan een halve eeuw zetel van Heemschut verwor den tot een icoon van de vereniging. Het is nog steeds eigendom van de gemeente Amsterdam, Heemschut huurt het. Met enige regelmaat bellen leden bij ons aan om op bezoek te komen en een kleine rond leiding te krijgen door het onderkomen met de indrukwekkende bibliotheek. Op Open Monumentendagen wordt het pand door Heemschut Amsterdam regelmatig openge steld en ook nu, rond het 400-jarig bestaan, zullen speciale openstellingen volgen. Pieter Vlaardingerbroek en Christian Pfeif fer schreven ter gelegenheid van deze twee jubilea een boek over de geschiedenis van het Korenmetershuis dat deze zomer ver schijnt als derde deel in de Heemschut serie. Pieter Vlaardingerbroek plaatst het Korenmetershuis in de bloeitijd van de 17de eeuw en de groeiende stad Amsterdam. Christian Pfeiffer duikt in de geschiedenis van de huurders gedurende de 20ste eeuw en de ontstaansgeschiedenis van Heem schut. 'Het Korenmetershuis' is te bestellen via www.heemschut.nl. De prijs is 10 euro, exclusief verzending. Ter gelegenheid van de verhuizing van Heemschut naar het Korenmetershuis schreef Adriaan Roland Holst dit gedicht dat daar nog altijd aan de muur hangt. Alleen de schoonheid is van langer duur, Heemschut wil haar op eigen erf behouden. Amsterdam, 13-6-1967, A. Roland-Holst. juni 2020 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 11