400 jaar Het landelijke bureau van Heemschut is al meer dan vijftig jaar gevestigd in een van de meest iconische panden van Amsterdam: het 17de-eeuwse Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk. In juli bestaat het oude gildehuisje 400 jaar. Heemschut komt daarom met een boek in de vernieuwde Heemschutserie over de veelzijdige geschiedenis van het gebouw. Christian Pfeiffer Korenmetershuis Tekening van het Korenmetershuis in de 18de eeuw door Paulus van Liender (1731-1797). De Nieuwezijds Kolk ligt midden in het oude centrum van de hoofdstad. Zoals de naam al doet vermoeden, was het vroeger een kolk, een voorziening om het overtollige water af te voeren vanuit de achterlanden naar de rivier de Amstel. In de late mid deleeuwen wordt de kolk gedempt en ver schijnt er een pleintje, uniek in de dichtbe- bouwde binnenstad in Amsterdam. Op dat kleine stukje open grond is eind 16de eeuw het eerste onderkomen voor het stadsgilde van de Korenmeters gebouwd. Dat gilde is binnen de hoofdstad en aan de vooravond van de Gouden Eeuw uitgegroeid tot een van de meest belangrijke gilden. De Koren meters controleren al het graan dat in de Amsterdamse haven wordt binnengebracht en verhandeld op de Korenbeurs. Door die controles kan de stad de juiste belastingen heffen. De graanhandel wordt ook wel als 'de moedernegotie' beschouwd. De econo mische bloeiperiode in de 17de eeuw vindt haar oorsprong in deze belangrijke handel, het vliegwiel voor de handel met andere Europese landen. Om die status te benadrukken is begin 17de eeuw besloten het eerste Korenmetershuis te vervangen door een nieuw gebouw. Op 7 juli 1620 werd de eerste paal van het nieuwe Korenmetershuis in de grond gesla gen en op 13 juli de eerste steen gelegd. Het vrijstaande huisje toont nog steeds de pracht en praal van weleer. Wie voor het Korenmetershuis staat, weet dat het is gebouwd om indruk te maken. Met het hoge basement torent het boven de wandelaars uit. Het Amsterdamse stadswapen met de keizerskroon prijkt boven de deur. 10 juni 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 10