Bewaard, verdwenen, verminkt Garage Unicum Bevingsschade Garage Bakema in Kantens. schuurtjes auto's onderhouden. Als ze suc cesvol waren, lieten ze grote garagebedrij ven bouwen in de stijl van de Amsterdamse School, de stijl die destijds ook in Groningen zeer gewaardeerd werd.' Een bekende naam was Fongers, een fietsenfabriek aan de Hereweg in de stad Groningen, die al in 1913 ook auto's ging onderhouden en verkopen. Andere namen zijn Dinkla in Appingedam en DAGO in Veen- dam. In Oude Pekela is nog steeds garage Dijkhuizen te vinden. Stoelinga verdeelt de vaak onder archi tectuur gebouwde garages in drie cate gorieën. In de eerste zitten de gebouwen die nog redelijk intact zijn en in de tweede de gebouwen die al zijn gesloopt: 'In de derde vind je de garages die zwaar zijn ver minkt, vaak in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. De eigenaren wilden toen af van wat ze als overbodige tierelan tijnen zagen. Daarvoor in de plaats kwa men bijvoorbeeld grote plastic platen met de bedrijfsnaam erop. Deuren met fraaie ornamenten, onmisbare onderdelen van het ontwerp, werden vervangen door eenvoudi ger te onderhouden exemplaren. Toch is er genoeg overgebleven. Stoelinga noemt een paar van zijn favorieten: 'In Kan tens heb je de voormalige garage Bisschop aan de Pastorieweg. Mooi opgeknapt door de architect die er nu woont. In Roode- school staan aan de Hooilandseweg en aan de Tilweg de twee panden van Garage Gor ter. Aan de Hoofdstraat in Vierhuizen staat een garage met daarnaast een woonhuis. De bedrijfsruimte lijkt op een boerderij, maar het was toch echt een garage.' Triestere gevallen zijn er ook. Aan de Here- weg in Bierum bijvoorbeeld. Stoelinga: 'Garage Unicum, gebouwd in 1934. Het pand is beschadigd door aardbevingen als gevolg van de gaswinning en de NAM wilde het sluiten en afbreken. Er kwam zelfs een hek omheen, maar de man die er zijn bedrijf uitoefende, heeft dat weer weggehaald. Hij moest verder met zijn bedrijf.' Ook triest is wat er rest van een garage in Zoutkamp: 'Ontworpen in de vorm van een schip. Je kon er je auto stallen als je met de boot naar Schiermonnikoog ging. Nu is alleen de boeg van het schip nog vagelijk herkenbaar. De rest is verdwenen.' Net als de Groninger garages kampt De KERK, de thuishaven van het centrum voor de 'Groninger' Amster damse School, met aardbevings- schade. Hans Stoelinga wijst op scheuren in de muren en op een gapend gat naast een kozijn. Hoe wel er geen direct instortingsgevaar is, heeft het gebouw, eigendom van de Stichting Oude Groninger Kerken, dringend onderhoud nodig. Terwijl hij dit vertelt, pakt Stoelinga wat verfschilfertjes op van de grond: 'Er moet kortgeleden weer een beving zijn geweest. Daarna vind je zulke schilfertjes. Het was geen grote, maar ik ben bang dat de scheuren in het gebouw toch weer breder zijn geworden.' De tentoonstelling over de Groninger gara ges is bij het verschijnen van dit nummer van Heemschut afgelopen. De bijbehorende auto- en fietsroutes zijn te verkrijgen via www.dekerkonderdendam.nl/webwinkel. Garage Bisschops in Kantens. maart 2020 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 9