Workshop geeft inzicht Vakmanschap Bedrijfsbezoek onttrekken worden rode pannen 'gesmoord'. Met het aanbrengen van een laag engobe, een ingekleurd kleipapje, krijgt de pan een ander uiterlijk. Uiteindelijk kunnen pannen ook worden verglaasd, wat het dak een meer glanzende aanblik geeft. BMI Monier is meer dan een dakpannenfa- brikant. De werknemers hebben een passie voor het product. Dat blijkt uit de workshop die op bepaalde tijden wordt gegeven en waar - heel bijzonder - de deelnemers een com plete inkijk krijgen in het productieproces. Een dak moet worden gezien als een dak systeem en moet voldoen aan het bouw besluit. Dat zorgt er bij aannemers voor soms andere oplossingen te kiezen dan het klassieke pannendak. En dat terwijl het pannendak, mits goed aangebracht, nog steeds voldoet aan alle eisen. Belangrijk aspect voor een duurzaam dak is ventilatie. Verkeerde isolatie kan leiden tot aantasting van het onderdak. Als de pannen zelf te lang vochtig blijven, treedt verzadiging van de dakpannen op en ontstaat mos, alg en uit eindelijk houtrot. En bij langdurige inwerking van hoge temperaturen bestaat het risico van de verpulvering van de eronder aan gebrachte isolatiefolie. Ook de verankering van dakpannen is een aandachtspunt. Tijdens de workshop komen mooie voorbeel den, maar ook kleinere en grotere 'rampen' aan bod. Zo leer je bijvoorbeeld waarom, vaak op nieuwe daken, bij storm pannen soms in hele vlakken van daken waaien. Ze worden er als het ware van af gezogen. BMI Monier helpt eigenaren ook met onder zoek. Ze hebben een eigen laboratorium en experts die heel veel kennis hebben over klassieke daken. Maar bovenal is hun grote zorg dat het vakmanschap om de daken goed te leggen in rap tempo verdwijnt. Een gebrek aan kennis over het product gecom bineerd met een verlies aan kennis hoe je een dakpan op een goede manier op het dak bevestigd. Snel en groter is daarbij het devies van veel aannemers, waardoor het Een oorspronkelijke piron en een handge maakte replica. aanzicht van het dak verandert. BMI Monier vraagt ook aandacht voor de ambtelijke toets en de commissies voor ruimtelijke kwaliteit. Want vaak wordt er bij adviezen over restauratie niets gevraagd of gezegd over het bestaande dakvlak en of en zo ja wat daarvoor in de plaats komt. Het gaat BMI Monier niet om het verkopen van zoveel mogelijk dakpannen. Het uitsorteren van bestaande dakpannen en het opnieuw leg gen is ook een prima behoud van het monu mentale dak. BMI Monier is tenslotte ook nog gespecialiseerd in speciale onderdelen van het dak zoals pirons die soms op maat gemaakt moeten worden. Op de enorme zolder van het bedrijf liggen honderden half- fabricaten van soorten en maten als hoek en eindpannen te wachten op de opdracht- gever die juist dat ene missende onderdeel weer wil aanvullen. Een ronde langs het productieproces is als een spannende ontdekkingstocht. Het geeft inzicht in de veelal geautomatiseerde, maar op traditionele basis gestoelde werkwijze. Het begint met de aanvoer van de soorten aarde, waaronder, löss, leem en Eifel. De grondstoffen worden gemengd en in een grote kleikelder gestort. Daar draait een indrukwekkende machine die het materiaal, nadat het heeft gerust, van onderaf weer naar boven afschraapt. In strengpersmachi nes worden lange stroken klei gemaakt, die worden afgesneden in delen. Die gaan naar de vormpers, waarna de geperste dakpan nen worden geplaatst in een droogrek. Het daarop volgende sneldroogproces vraagt een constante, precieze temperatuur om al het vocht uit de klei te halen. Daarna gaan de pannen naar de tunneloven. Deze is computergestuurd en indrukwekkend lang. Ook hier is het proces van bakken versneld, overigens zonder dat dit ten koste gaat van de kwaliteit. De afwerking en verpakking vormt het sluitstuk. Hier valt de machine op die de kwaliteit controleert. Iedere pan wordt gefotografeerd! Als er een dakpan is met een afwijking, krijgt deze een lik verf en wordt vernietigd. Want het nieuwe klassieke dak is nu perfecter dan ooit.... De productie van de meest gebruikelijke typen pannen verloopt volledig geautomatiseerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 7