Het klassieke pannendak bedreigd Pannendaken, in ons land een vanzelfsprekendheid. Toch is het klassieke pannendak bedreigd. Een van Nederlands grootste fabrikanten van dakpannen organiseert daarom een workshop, waarbij ook het hele productieproces gevolgd kan worden. Een uniek inkijkje in een bedrijf dat voortbouwt op een levende traditie. Karel Loeff Het Noord-Limburgse dorp Tegelen, nu onderdeel van de gemeente Venlo, is al duizenden jaren verbonden met kleiwaren. Vondsten van urnen bevestigen dat er in de prehistorie al potten werden gebakken en waarschijnlijk is de naam Tegelen afgeleid van het romeinse woord tegula. Hier zitten we aan de basis van wat nu nog een grote werkgever is in het dorp: de dakpannenfa- briek van BMI Monier. Want tegula betekent letterlijk 'tichel' ofwel dakpan. Het bedrijf BMI Monier komt voort uit de in 1835 gestichte stoomdakpannenfabriek van Laumans, die dertig jaar later Gebroe ders Laumans wordt. Het huidige terrein beslaat maar liefst zes hectare waarvan drie hectare is bebouwd. Naast de vestiging in Tegelen is er nog een bedrijf in Woerden, waar hoofdzakelijk gesmoorde (blauwe) pannen wordt gemaakt. In Tegelen wordt rond 1890 voor het eerst een kruispan geproduceerd. Dit type dak pan volgt de eeuwenlange toegepaste holle pan. Als we kijken naar het klassieke dak, dan zien we een aantal veel gebruikte, en wat zeldzamere dakpannen. De klassieke dakpan is er anno 2020 nog steeds in ver schillende soorten: de kruispan, de grote Romaanse, de tuile du nord, de oude holle en de opnieuw verbeterde holle pan (OVH) zijn de nu nog meest geproduceerde. De OVH werd overigens voorafgegaan door de verbeterde holle pan (VH). Behalve verschillende soorten zijn er ook diverse maten en afwerkingen van dakpan nen. Door zuurstof aan het bakproces te 6 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 6