Snackbar 't Pleintje in Den Dungen gaat tegen de vlakte, zo kopte het Algemeen Dagblad. Een bericht waar Heemschut - normaal gesproken - niet op in zou sprin gen. Maar... met deze snackbar in Den Dungen is iets bijzonders aan de hand. Het frietkot figureerde in de serie New Kids die ruim tien jaar geleden als grap ontstond en uitgroeide tot het grootste bioscoopsuc ces voor een Nederlandse film. In de serie speelt een aantal acteurs een groep foute Brabantse hangjongeren. Ze gedragen zich in de stijl van de happy hardcore-cultuur, drinken dagelijks blikjes bier, rijden in hun dorp rond met de groene Opel Manta en. eten snacks in de lokale snackbar. Architectonisch is deze snackbar helemaal niet bijzonder, maar de drie bouwketen staan wel symbool voor de Nederlandse snackcultuur. Neem daarbij het verhaal van een comedyserie met onder meer Reinout Oerlemans die zichzelf speelt en uitgroeit tot een bestseller. Én neem de speciale snacks die niet alleen iets zeggen over straat- en mediacultuur, maar ook over cultuurtaal. Het idee bij Heemschut was geboren: deze snackbar moest naar het Openluchtmu seum! Helaas wees het museum de sug gestie af, maar de media-aandacht die zich op woensdag 15 januari voltrok was gigan tisch. Met een bereik van 3,8 miljoen men sen berichtten alle radiostations en kranten over de reddingspoging van Heemschut. De laatste dag van 't Pleintje was vier dagen later. Nu wordt gepoogd de snackbar elders te behouden. Want voor dit 'doodgewone interieur' kwamen duizenden toeristen niet naar het dorp Maaskantje maar naar het ernaast gelegen. Den Dungen. maart 2020 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 5