Zaansche Glas in Loodzetterij Drentse café veranda's32 Interview met Erelid Ton Gijsbers Omslag: En verder: eRFCoeDveRenicinc Kassen 4i HEEMSCHUT ^es 44 INHOUD Achter de voordeur Monumentale kunst Klassieke pannendak Tramremise Draaibrug Keuken in een boerderij aan de Garages in Groningen8 Wittensteinse Allee 6 te Kampen. Nieuw lid Benno Vroom 10 Foto: Het Oversticrit Heemschut Actief14 A Bedreigd - Gered20 Verwaarloosd grafmonument22 Column27 Nieuwe leden31 Lezerstip45 Onze drukbezochte nieuwjaarsbijeen komst vond plaats in houtzaagmolen De Ster. De molen in hartje Utrecht staat er weer als vanouds bij. Toch is het nog maar twintig jaar geleden dat de boven bouw werd herplaatst. De mechanisatie had ervoor gezorgd dat de windaandrij- ving van de houtzagerij al snel helemaal buiten gebruik werd gesteld. De molen en zijn geschiedenis zijn exemplarisch voor de grote successen in de monumen tenzorg. Aanvankelijk werd de molen als bedrijfsgebouw niet publiekelijk gewaar deerd. Dankzij de inzet van velen is deze nu het culturele en cultuurhistorische hart van de wijk eromheen geworden; met kantoren, een crèche en een kleine kin derboerderij. En op zaterdagen met wind, draaien de wieken en wordt er gezaagd. Monumenten zijn ankerpunten, ze vertel len over onze historie en verlenen iden titeit aan de plekken om ons heen. De zorgvuldigheid waarmee gebouwen wer den ontworpen, in tijden waarin andere technieken en materialen werden toege past, bieden verwondering en vreugde voor diegenen die het willen zien. Soms is erfgoed echter schijnbaar betekenis loos. Dan gaat het juist niet om een mooi gebouw, maar om verhalen van hen die er leefden en werkten, of het gaat over een bijzondere gebeurtenis. Dat laatste is het geval bij een schijnbaar gewone snackbar, waarover in dit nummer meer. Of het nu gaat om gebruik, ambacht of wat dan ook, altijd zijn wij het, de men sen, die betekenis geven aan een plek of gebouw. Deze Heemschut ademt ook weer die geest uit, want met elkaar zijn wij de erfgoedbeschermers! Karel Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 3