Heemschuttaken nemen toe gaven. Cuypers was natuurlijk een grote naam, ook buiten Limburg. Maar wie bui ten Limburg kent Jos Wielders (1883-1949) op wiens naam elf kerken, een kapel, twee kloosters, een melkfabriek en een waterto ren staan, allemaal in de regio. Of Johan nes Kayser (1842-1917), opgeleid bij Pierre Cuypers, maar zelfstandig onder andere verantwoordelijk voor 25 kerken, vijf kloos ters en twee raadhuizen, in Heerlen (afge broken in 1941) en het oude raadhuis van Echt (thans museum). De Janssen's zijn zich altijd zeer bewust geweest van het karakter dat deze puur Limburgse bouwers aan de provincie heb ben gegeven. Het behoud staat bij hen hoog in het vaandel. Een goed voorbeeld is de strijd om het behoud van Klooster Abshoven in Munstergeleen, een oud monument ver bonden met een genomineerd nieuw rijks monument van Kayser. In afwachting van een nieuwe bestemming ging het in vlam men op. Toen ontstond de discussie of een deels verbrand rijksmonument zijn status wel kan behouden. Als ze er in Dresden zo in gezeten hadden.... Van het oude monu ment bleef slechts de ruïne van het abtshuis bewaard, maar het klooster en de kapel van Kayser zijn na een lange procedure nu wel gerestaureerd en kregen een horeca- en bedrijfsbestemming. 'Ach, je hebt al veel gewonnen als een monument in stand blijft en een herbestemming gevonden wordt'. Guus en Jolanda kijken terug op een lang en slechts gedeeltelijk succesvol project. Ze hebben ondervonden hoe lange discussies tussen rijksoverheid en eigenaar kunnen leiden tot verlies van waardevol erfgoed. Ook een al te materiële visie op het begrip erfgoed doet de waarde van monumenten in hun onderlinge regionale samenhang tekort. Door hun jarenlange inzet hebben de Jans- sen's heel wat gefilosofeerd over erfgoed- behoud. Veel wordt met de mond beleden, maar het krachtenspel tussen ambtelijke instanties, politiek, deskundigen en eige naren bemoeilijkt de Heemschuttaak. Bij de betrokkenen staan de monumentale waarden niet altijd voorop. Eigenaren heb ben vooral financieel belang. Architecten isoleren in hun ontwerp vaak deelgebieden die ze wel en restgebieden die ze niet als monument meenemen. Juridische proce dures geven niet altijd de gerechtigheid die je zoekt, omdat meer naar procedures dan naar inhoud gekeken wordt. Binnen Heemschut zijn beleidsvraagstukken steeds meer aandacht gaan opeisen. Bij directe acties wordt tegenwoordig helaas de cen trale ondersteuning door een specialist op het terrein van jurisprudentie gemist. Voeg daarbij het feit dat het zwaartepunt van de inzet nu ligt bij gepensioneerden, waar vroeger relatief jonge commissieleden kon den worden aangetrokken. Het hoeft niet zo te zijn dat jonge mensen minder interesse hebben, maar door hun situatie met twee werkende partners blijft veel minder tijd beschikbaar voor maatschappelijke neven activiteiten. En zeker niet als die op gang bare kantoortijden plaatsvinden. Guus heeft altijd tijd kunnen maken voor zijn interesses en een indrukwekkende lijst van geschriften op zijn naam staan over klassieke, histori sche en actuele onderwerpen. Jolanda was in deze wereld een van de weinige vrouwen. Hoewel de deuren wagenwijd openstaan ervaren vrouwen ze misschien toch als een glazen plafond; dat vraagt om heroriënta tie Een activiteit waar Guus zeker tevreden op terugkijkt, was de Heemschut-excursie in september 2016 naar het kasteel en het oude Salviuskerkje van Limbricht, het inmiddels gerestaureerde kasteel Wolfrath en de Martinuskerk van Holtum. Zijn erva ring met reisorganisatie voor zijn leerlingen garandeerde een vlekkeloos verloop. Destijds was het een burgemeester die Guus en Jolanda vroeg; of op dat niveau nu nog iemand zich voor Heemschut zou willen opwerpen is de vraag. Nu beëindigen Guus en Jolanda na ruim dertig jaar hun reguliere inzet binnen Heem schut Limburg om ruimte te maken voor jongeren. De erespeld drukt de waardering voor hun werk en inzet uit. Gelukkig zijn ze actief en blijven altijd voor vragen en acti viteiten beschikbaar. Het Limburgse Maas land is hun te lief! Het opspelden van de erespeld door de voorzitter van de commissie Limburg, Jan van Susante. maart 2020 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 39