Zou dat in deze tijd nog gebeuren: je bent tien jaar docent klassieken aan het gymnasium, begin 30, en een burgemeester vraagt je: zou je lid willen worden van de provinciale commissie Heemschut Limburg? Het overkwam Guus Janssen uit Sittard in 1988. Herman Gelens Limburgse bouwers Erespeld voor Jolanda en Guus Janssen religieuze textilia en de voorbereiding van exposities. Haar opleiding Kunstgeschiede nis gaf haar daarvoor een perfecte achter grond. In de jaren die volgden was de provinciale commissie Limburg uiterst actief. Guus en Jolanda werkten vanuit een brede visie: Limburg is geen eiland, het heeft vanuit his torisch perspectief meer gemeen met het omringende buitenland dan met de rest van Nederland. Het is Nederlands jongste pro vincie, als je Flevoland buiten beschouwing laat. Pas in 1815 werden voormalige gebie den van onder andere Gulik, Gelre, Luik, de Oostenrijkse Nederlanden, Pruisen en de Republiek samengevoegd tot één bestuur lijke eenheid. Het oudere erfgoed wordt er in grote mate bepaald door het aanpalende buitenland. In het cultuurlandschap zijn grote en kleine katholieke monumenten opvallend aanwe zig: kruisen en kapellen, kloosters en ker ken, waarvan vele pas na de gelijkberech tiging van de kerkgezindten in 1853 tot stand gekomen zijn. Een grote rol speelden de activiteiten van kunstateliers, de vesti ging van uit Duitsland en Frankrijk verdre ven kloosterordes en de bevolkingstoename door de mijnbouw. In relatief korte tijd zijn er toen vele monu menten opgericht, ontworpen door archi tecten die er een Limburgse eigenheid aan soonlijke titel, maar zeker vanuit de Heem schut-visie actief binnen diverse monumen ten- en welstandcommissies. Daarnaast was ze betrokken bij de inventarisatie van Het echtpaar Janssen. En hij werd lid van de commissie en ging mee besturen, nu al meer dan dertig jaar. Ook zijn vrouw Jolanda nam toen zitting in de commissie. Zij werd meestal op per- 38 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 38