Trulli van Apulië Schrik Hoe verder met inventarisatie De bal ging aan het rollen toen Gé van der Pol's kleinzoon, Jelle Reijman op de huizen website Funda surfte. 'Het is 8 april 2019 als ik op Funda naar villa's kijk. Tsja, dat doe ik soms. Fantaseren over mooie huizen bij mooie natuurgebieden. Echter verliep het deze keer anders; ik trof een villa die mijn opa ontwierp: Architect Gé van der Pol van der Veen stond in de omschrijving. Toen mijn opa in 2016 overleed, stond deze villa op zijn kaart. Ook stond het op de poster van een overzichtstentoonstelling over zijn werk in het Singer Museum in Laren. Ik lees een alarmerende tekst in de adver tentie: 'Bouw op dit mooie stuk grond uw droomhuis'. Dat zou het einde van deze villa betekenen. Ik schrok mij een onge luk, dat kan toch niet zomaar? Een van de belangrijkste ontwerpen van mijn eigen opa loopt risico gesloopt te worden. Snel mail ik mijn moeder, Femke van der Pol, met de link naar de advertentie. Zij legt vervolgens contact met Karel Loeff, een oude vriend van mijn opa en directeur van Heemschut. Snel wordt de zaak doorgezet naar Heem schut Noord-Holland. Daarin zit architect Henk Dirkx, bekend met het werk van Van der Pol.' De kwaliteit van het ontwerp staat snel vast. Kort daarna dient Heemschut Noord Holland bij de gemeente Huizen het verzoek in om het pand nader te onderzoeken en voor te dragen als gemeentelijk monument. Die blijkt al op de hoogte van het bijzon dere ontwerp van de villa. In 2017 was al in opdracht van de gemeente Huizen door bouwhistoricus Jan van der Hoeve samen met cultuurhistorica Jojanneke Clarijs een inventarisatie gemaakt van alle panden gebouwd tussen 1945 en 1980 en hierin kwam het pand al naar voren. 'Het pand verdient de monumentenstatus omdat het in opzet en structuur heel bijzonder is', benadrukt Van der Hoeve. 'Het knappe van het huis vind ik de referenties naar de trulli en hoe dat bijzondere ontwerp inspeelt op de ligging en de wensen van de bewoners met uitzicht op het naastgelegen natuurge bied, geslotenheid naar de straat en open heid naar het achterterras.' Van der Pol werd voor dit ontwerp geïnspi reerd in Zuid-Italië. Op een vakantie zag hij in de regio Apulië in het dorpje Albero- bello de trulli staan. Kenmerkend is dat het ontwerp rond is met een kegelvormig dak. Alberobello is om deze huisjes als dorp opgenomen in de werelderfgoedlijst van Unesco. Henk Jongsma van de gemeente Huizen vindt het ontwerp van de villa erg bij zonder, onder andere ook om de verwijzing naar die trulli. In de afgelopen periode had Jongsma namens de gemeente veel contact met de huidige bewoners. Het echtpaar van in de tachtig schrok best wel van de eventuele nieuwe status van hun woning. 'Het pand kreeg in de inventarisatie uit 2017 inder daad al de hoogste score voor een gemeen telijke monumentenstatus. De huidige bewoners hadden veel vragen en zorgen en ik heb veel contact met ze gehad om alles aan hen uit te leggen. Zij staan er momen teel positief in en ik heb veel waardering voor het financiële risico dat zij bereid zijn te dragen.' Nu het pand monument is, vervalt de moge lijkheid het pand te verkopen als bouw grond. Uit de inventarisatie kwamen meer pan den naar voren als mogelijke gemeentelijke monumenten. Het huidige college van de gemeente Huizen heeft echter geen ruimte gemaakt voor een vervolgopdracht, waarin de inventarisatie kan worden afgerond en de objecten voorgedragen kunnen wor den. Momenteel lopen deze panden dus het risico gesloopt te worden. 'Het is lastig hier een getal aan te hangen', benadrukt Henk Jongsma. 'Afhankelijk van de eisen die gesteld worden aan een mogelijk gemeentelijk monument, kunnen dat er meerdere tientallen zijn. Door het verzoek van Heemschut dit pand aan te wijzen als monument - omdat het na verkoop gesloopt Wethouder Marloes Verbeek van Huizen en de eigenaresse van Boslaan 7 tijdens de uitreiking van het monumentenschildje. zou kunnen worden volgens de advertentie tekst op Funda - zijn wij als gemeente aan gezet de aanwijzing van dit pand naar voren te halen. Anders was de villa gewoon op de lijst blijven staan tussen de andere, poten- tiele monumenten tot er ruimte zou zijn het onderzoek te vervolgen.' Jelle Reijman: 'Mijn opa zal het niet meer merken, maar als kleinzoon ben ik bere trots op hem. Niet alleen mijn moeder of ik, maar juist mensen uit zijn vakgebied maken zich hard om dit ontwerp van hem te behou den, omdat het noemenswaardig is.' maart 2020 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 37