Rijswijk en Nijenbeek Dreyeroord Landschap onder druk Klimaat veranderd Vanuit het gezin was er een sterke relatie met het katholieke geloof. Ton deed de eer ste communie en was misdienaar in Veghel, in de monumentale St. Lambertuskerk van Pierre Cuypers. Het katholieke, gebouwde erfgoed, zoals kerken en kloosters, had al vroeg zijn aandacht. Dan was er de invloed van moeder, die piano speelde. Het kweekte bij Ton belangstelling voor muziek, die nooit meer is verdwenen. Zo studeerde hij muziek- en kunstgeschiedenis aan de Katholieke uni versiteit Nijmegen. Ton toonde al op jonge leeftijd grote nieuwsgierigheid naar alles om hem heen. Zo zat hij bij een oom en tante in Arnhem 'altijd in encyclopedieën te neuzen'. Gijsbers: 'Ze woonden in Arnhem in de nieuwe wijk de Hoogkamp. Ik mocht daar regelmatig logeren, het was vlak na de oorlog. Er hingen nog stukken parachute in de bomen, wat grote indruk maakte.' Ook werd zijn aandacht getrokken door de vele beschadigde kastelen en landhuizen in de omgeving. In de oorlog hadden daar vaak Duitsers gezeten en de gebouwen waren in de strijd zwaar beschadigd. 'Ik vond dat heel erg, al op die jonge leeftijd.' Gijsbers' naam is aan veel monumenten ver bonden. Zoals aan de 14de-eeuwse havezate 'Rijswijk' bij het Gelderse Groessen. In 2011 maakte toenmalig minister Schultz van Hae- gen van Infrastructuur en Milieu het voor nemen bekend om de A15 zo te verlengen dat deze precies over Rijswijk zou komen te liggen. Het Huis zou gesloopt moeten wor den. Door inspanningen, met name vanuit Heemschut-Gelderland, kwam het ministerie in 2013 uiteindelijk tot betere inzichten en werd voor een ander tracé gekozen. Een andere 'casus' is de 'Ruïne Nijenbeek' bij Voorst. Dit voormalige kasteel, waarvan de eerste vermeldingen dateren van 1266, kent een zeer interessante geschiedenis van gebruik en bewoning, onder meer door de graven van Gelre. Begin Tweede Wereldoor log namen de Duitsers het kasteel in bezit. Bij de bevrijding in 1945 werden ze door de geallieerden met tanks en granaten verdre ven. Nijenbeek raakte zwaar beschadigd. De restanten waren decennialang speelbal van de elementen. Geld voor herstel was er aanvankelijk onvoldoende. Uiteindelijk is de ruïne na een handtekeningenactie in de gemeente Voorst en met geld van de pro vincie Gelderland geconsolideerd, waarmee behoud verzekerd is. Het lukt niet altijd om erfgoed voor de sloop hamer te redden. Er is ook veel 'verlies te nemen'. Gijsbers denkt met spijt aan hotel Dreyeroord bij Oosterbeek. Tijdens operatie Market Garden in 1944 zat hier de kern van de noordelijke verdedigingslinie. Het hotel kreeg de bijnaam 'Het Witte Huis'. Tijdens de bevrijding raakte het hotel zwaar beschadigd. Nieuwe eigenaren brachten het pand terug in oude staat, met interi eurelementen die aan de gevechten herin nerden. Helaas keerde het tij alsnog. Het hotel werd per 1 oktober 2014 gesloten en in 2018, ondanks massale protesten - ook van overzee - afgebroken. In 2019 is een nieuw pand gebouwd 'in de stijl van Hotel Dreyeroord'. Gijsbers: 'Je vraagt je af wat we daarmee opgeschoten zijn.' Ook voor het Nederlandse landschap bestaat een urgente zorgplicht: 'Kijk bijvoorbeeld naar het mooie, ruige landschap onder de rook van Nijmegen. Ooit waren er voorne mens om in de Ooijpolder een nieuwe stads wijk te bouwen. En er was een plan voor een tweede Waalbrug oostelijk van de stad. Tegen beide heb ik me sterk verzet en uiteindelijk zijn die plannen in de kast verdwenen. Maar helaas, je ziet in de huidige tijd dat bedrijven terreinen en distributiecentra oprukken. Waar nieuw gebouwd wordt, verdwijnt meestal iets anders. Eeuwig zonde voor generaties na ons: landschap verdwijnt en nieuwe bedrijfs activiteiten trekken in de slipstream andere ontwikkelingen aan.' Gijsbers: 'Toch hoeven we heus niet te 'han gen' aan ons verleden, dat is niet mijn idee. Bewustzijn van waar we vandaan komen, kennis over vroeger, heeft waarde voor nieuwe generaties. Het geheugen is kort en kennis zo verdwenen. Toch sluit ik nieuwe ontwikkelingen niet altijd uit. En er is veel bereikt: in de jaren zeventig werden we als monumentenbeschermers nog schaapach tig en niet-begrijpend aangekeken als je 'die oude rommel' wilde beschermen. Dat klimaat is veranderd. Maar het blijft oplet ten en belangrijk om de verhalen over hoe het was en waarom je wilt beschermen te blijven vertellen.' Ton Gijbers bij de kerk van Beek-Ubbergen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 35