Klantenlokker Café J3elleuue, de 3>uni. Indische stijl Geen rookruimte meer ligt, blijft het daar niet bij. 'Dit café in Vries is een waardevol cultureel monument. Niet alleen in bouwkundig, maar ook in sociaal- cultureel opzicht. De veranda is daar een niet weg te denken onderdeel van. De nieuwe Drentse Heemschutcommissie gaat zich inzetten voor betere bescherming van de Drentse caféveranda's, bijvoorbeeld als rijksmonument.' Ook de kastelein van Onder de Linden ziet de waarde van zijn pand. Hij heeft het onder andere gekocht vanwege de veranda, die hij ziet als een manier om klanten te lok ken. Dat het onderhoud arbeidsintensief is, neemt hij op de koop toe. Ook het interi eur heeft hij met respect behandeld. De jukebox en de gokkast zijn de opvallendste nieuwe elementen. Achter het cafégedeelte, op de plaats van de schuur van de voormalige boerderij, is een zalencentrum verrezen. Dat is de belangrijk ste bron van inkomsten voor de kastelein, die aan het café zelf niet veel meer verdient. Maar dat houdt hij wel in ere, al was het maar vanwege de tapkast. Daar is al een ton voor geboden, maar dat bod wees hij af. De Vries knikt instemmend: 'Dit is een sfeervol Drents café. Laten we er zuinig op zijn.' Een mooie veranda voor een boerderij in de Punt. Café Bellevue begin 19de eeuw. geen enkele caféveranda een monumen tenstatus.' Van de honderden veranda's die Drenthe ooit rijk was, ontsnapten er enige tientallen aan de slopershamer die vooral in de jaren zestig driftig werd gehanteerd. De Vries: 'Ga maar kijken in Peize, Roden, Norg, Rolde of Grolloo. In Meppel en Westerbork vind je ook mooie exemplaren. Een café in Havelte had een hele mooie, in Indische stijl. Die is helaas afgebroken. Het café is er nog wel en de veranda zie je nog op oude foto's in de gelagkamer.' Kun je er meteen een kop koffie of een bier tje drinken, lijkt De Vries erbij te denken. Een logische gedachte voor iemand die zelf geboren is in een café: 'Dat stond aan de Anreperstraat in Assen. Het is nu afgebro ken en het had trouwens ook een veranda. Het was van mijn grootouders. Mijn opa was geen boer, maar kweker. Het idee was hetzelfde: extra inkomsten naast wat het hoofdbedrijf opleverde. Mijn oma was vooral verantwoordelijk voor het café.' Een frivole veranda voor een Drentse boerderij, of zoals bij de grootouders van De Vries, voor een kwekerij. Het klinkt als een moeizame combinatie van twee totaal verschillende werelden. De Vries ziet dat anders: 'Drentse boerderijen hebben een herkenbare, vaste vorm en de veranda's passen daar wonderwel bij. Ook dat is een reden om ze te waarderen en te bescher men. Zeker omdat ze de laatste tijd een nieuwe functie als rookruimte hebben, maar die vanwege nieuwe regels van de overheid weer dreigen te verliezen.' Tijd voor actie en in termen van Heemschut is dat om te beginnen een combinatie van inventariseren, documenteren en een bij behorende publicatie. Als het aan De Vries Horecagelegenheid Brinkzicht in Ruinen. maart 2020 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 33