Frivoliteit die om bescherming vraagt Begin vorige eeuw waren boeren, net als nu eigenlijk, op zoek naar bijverdiensten. Vaak begonnen ze een café en, om klanten te lokken, bouwden ze een veranda voor hun boerderij. Gerard de Vries, secretaris van Heemschut Drenthe en geboren in een café, zet zich in voor het behoud van de Drentse caféveranda's. Eric Le Gras Boer-annex-kastelein Drentse caféveranda's Café Onder de Linden in Vries heeft nog een fraaie veranda en De Vries wil daar dan ook geïnterviewd worden. Bij het binnenkomen, wijst hij op de betontegels op de vloer van de veranda. 'Jammer, niet origineel,' zegt hij. Over het houtwerk en het interieur, met name de tapkast, is hij veel beter te spreken. Terwijl twee biljarters, misschien wel van de plaatselijke Biljartvereniging De Keu Kneuters, hun caramboles maken, vertelt De Vries in het kort de geschiedenis van de veranda's: 'Rond 1900 had ieder Drents dorp wel een paar cafés. Het waren ont moetingsplaatsen, een sociaal gebeuren. Eerst vooral voor dorpsbewoners, later kwa men daar dagjesmensen bij. Hier in Vries waren dat bijvoorbeeld mensen die op de fiets uit Groningen kwamen.' Die twee groepen pasten niet goed bij elkaar en de boeren-annex-kasteleins bouwden daarom veranda's. De stamgasten konden in de gelagkamer hun jenever drinken en de dagjesmensen gingen buiten zitten. De Vries: 'Daarnaast waren het uithangborden. Een beetje als het vaandel van de fanfare. Je zag dat trouwens niet alleen in Drenthe. Ook elders in Noord-Nederland en in andere delen van het land combineerden boeren hun bedrijf met een café.' Omdat een café gezelligheid en zelfs feest moest uitstralen, kregen de veranda's vaak ronde, frivole vormen: 'Het waren hou ten constructies en hout is kwetsbaar en duur in onderhoud. Toen ze na de Tweede Wereldoorlog uit de mode raakten, bete kende dat het einde van veel veranda's. Van wettelijke bescherming was geen sprake en die ontbreekt ook nu nog. In Drenthe heeft Gerard de Vries voor de veranda van Onder de Linden in Vries. 32 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 32