Erfgoed van het vermaak Erfgoednieuws Bij het ter perse gaan van deze Heemschut is de tweede uitgave in de Heemschutserie gepresenteerd. Onder de titel Erfgoed van het vermaak vraagt Heemschut aandacht voor een categorie erfgoed waarvan veel nog niet gewaardeerd en beschermd is. Karei Loeff Iedereen in Nederland kent de Efteling. Het iconische sprookjesbos - een schepping van Anton Pieck en cineast Peter Reijnders - is sinds de jaren '50 van de 20ste eeuw bezocht door miljoenen Nederlanders. Dat zal ook zo blijven, want de Efteling heeft in haar DNA dat het sprookje de basis is van het zich steeds vernieuwende amusementspark. Toch zien we dat er bijna niets zo verganke lijk is als architectuur van het vermaak. Of het nu gaat om paviljoens van (wereld)ten- toonstellingen, kiosken of bijzondere brug gen en grotten in parken en tuinen. Vaak al heel snel na de oplevering begint het verval. In deze nieuwe uitgave beschrijft auteur en folly-kenner Wim Meulenkamp de uiteen lopende stijlen en vormen die werden toe gepast bij erfgoed van het vermaak. Anton Nuijten gaat in op de geschiedenis van het vermaak. Hij spitst zijn bijdrage toe op het vermaak in parken en tuinen. Veel mensen zullen niet beseffen dat onze huidige attrac tieparken een uitvloeisel zijn van attracties die al in de 18de eeuw te vinden waren in de pri- vétuinen van de elite. Karel Loeff wijdt het laatste hoofdstuk aan de kermis. Deze mobiele vorm van vermaak veran derde sterk door de eeuwen heen, maar er zijn, juist door de kennis en passie van lief- Wapperende vlaggen aan het gebouw van Circus Zandvoort. hebbers, nog enkele heel bijzondere attrac ties bewaard gebleven. De uitgave is één van de resultaten van de studiedag die Heemschut samen met de Donderberggroep in 2018 organiseerde in pretpark De Waarbeek in Hengelo. In dit amusementsparkje, dat een bijzondere geschiedenis kent, staat de oudste stalen achtbaan van Europa. Heemschut en de Donderberggroep proberen samen met de monumentencommissie van de gemeente Hengelo om deze volstrekt unieke Rodel baan uit 1928 op de rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen. Die erkenning zou prima passen in het beleid van minister Van Engelshoven om breder te kijken naar de Collectie Nederland. Heemschut vraagt met de uitgave ook aandacht voor mobiel erfgoed in de vorm van vermaaksattracties, waarbij zelfs ook de transportmiddelen van historische waarde kunnen zijn en vergeten attracties zoals vervallen tentoonstellings paviljoens. Erfgoed van het vermaak; waardering voor plekken van plezier is een uitgave van Heemschut. De prijs is 14,95 inclusief verzendkosten en te bestellen via de web site www.heemschut.nl 30 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 30