Special Interieurensembles Digitale kaart Bescherming achter de voordeur dringt het besef steeds meer door in de erf goed- en architectuurwereld dat dergelijke interieurs aandacht en soms zelfs bescher ming verdienen. Met allerlei middelen tracht men steeds meer het belang van jonge inte rieurs onder de aandacht te brengen. In de eerste helft van 2019 was in Amsterdam bijvoorbeeld de tentoonstelling 'Rijke een voud; interieurs objecten uit de weder opbouw' in het Van Eesteren Museum te zien. De RCE heeft inmiddels verschillende interieurbrochures uitgegeven, recentelijk 'Interieurs 1940-1965'. Met deze brochure en aansluitend het boek 'Interieurs van her rijzend Nederland 1940-1975' wil de rijks dienst bijdragen aan de waardering voor dit recente culturele erfgoed. Bijna tegelijkertijd met het verschijnen van brochure en boek heeft de RCE een digitale kaart gelanceerd met prachtige foto's en bijzondere verhalen over ruim zeventig inte rieurensembles verspreid over heel Neder land. Naast wat bekendere 'zwaargewich ten', zoals Huis der Provincie Gelderland in Arnhem, staan ook veel onverwachte loca- Nieuwe keuken en lift voor het orgel in BUNK Utrecht. Twee kerken die werden getransformeerd naar herberg/hotel. ties op de kaart, zoals het Mart van Schijn- delhuis in Utrecht, het veelbesproken interi eur van de SS Rotterdam en crematorium Westerveld in Driehuis. Ze zijn te vinden op het platform Monumentale Interieurs, www. monumentaleinterieurs.nl. Veel interieurensembles zijn bewust in samenhang met het gebouw ontworpen; de architect heeft, al dan niet in samenspraak met verschillende vormgevers, de inrichting van een of meer vertrekken afgestemd op de architectuur van het gebouw. Zo werden in het Huis der Provincie Gelderland de archi tectuur en de beeldende kunst gecombineerd volgens een van tevoren opgesteld pro gramma, waarvan de uitvoering onder leiding stond van de directeur van het Kröller-Müller museum, prof. Dr. A.M.W.J. Hammacher. Aan zowel het exterieur als het interieur werkten ruim twintig verschillende kunstenaars mee en is een ware 'synthese der kunsten' ont staan; van de monumentale wandkunst tot de asbakken en parapluhouders. De meeste ensembles echter zijn in de loop der tijd gegroeid of toevallig zo ontstaan. Het Vrouwenhuis in Zwolle dankt de unieke combinatie van interieurs van het leven op stand en de meer eenvoudige huisves ting van ouderen aan Aleida Greve (1670 1742). In haar testament bepaalde zij dat haar voorname onderkomen na haar dood verbouwd zou worden tot hofje voor 'oude vrouwen en vrijsters' van hervormde huize en ze legde vast dat aan de inrichting van enkele ruimtes niets gewijzigd mocht wor den. Hierdoor beschikt het huis over een verrassende combinatie van hoge 17de- eeuwse plafonds, stucwerkwanden, een washok en Bruynzeel keukens. Ook café de Moespot in Vollenhove staat op de digitale kaart, een ouderwetse kroeg met een verrassend authentiek café-interieur. De familie Belt, al vier generaties eigenaar, heeft alle interieurtrends aan zich voorbij laten gaan, omdat ze van mening waren dat de geschiedenis zich telkens herhaalt, ook wat de smaak van interieurs betreft. En ze Mascha van Damme is sinds 1999 werkzaam als architectuurhistoricus, vanaf 2010 als adviseur erfgoed bij Het Oversticht. Het uitdragen van ken nis en onderzoeksgegevens aan zowel vakgenoten als een breder publiek loopt als een rode draad door haar uiteenlopende werkzaamheden. Haar activiteiten richten zich op gebouwde omgeving, van het individuele gebouw tot de stedelijke en landelijke omge ving. Een stad is immers altijd in beweging en nooit af. De projecten waar zij bij betrokken is betreffen vaak cultuur-, bouw- en architectuur historisch onderzoek, vaak in de vorm van waardestellingen voor functiever anderingen, herbestemming en trans formaties. Van Damme maakt deel uit van de Plan Adviesraad in Deventer en de welstand- en monumentencom missies van Zwolle en Kampen. hebben gelijk gekregen. Praktisch alle gas ten zijn gecharmeerd van het karakteris tieke bruine' café. Over de bescherming van interieurensem bles is het nodige te doen geweest. Niet zozeer op het platform Monumentale Inte rieurs als wel in de politiek. In 2015 werd een kamervraag gesteld naar de stand van zaken van waardevolle interieurs in Neder land. Aanleiding was de aanloop naar de nieuwe Erfgoed- en Omgevingswet waarin interieurs een plek kregen. De minister koos ervoor om ensembles alleen te beschrijven in de memorie van toelichting en geen wet telijke bescherming te bieden. De PvdA drong aan op een amendement, dat werd gesteund door de ChristenUnie en de SP. Dit amendement regelt de mogelijkheid om monumenten en hun interieurs in samen hang aan te wijzen als ensemble. Met het in werking treden van de nieuwe Erf- goedwet is er dus erkenning gekomen voor maart 2020 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 25