Beschermd volgens letter van de wet Publieksinformatie Belevingswaarde Eigenaren hebben vaak een diepgeworteld idee dat ze het maatschappelijk recht heb ben om een interieur aan te passen omdat het iets van hen is. Bij zowel een rijks- als gemeentelijk beschermd pand maakt het vaste interieur deel uit van de bescher ming. Lang niet alle eigenaren zijn zich hier van bewust, terwijl ze een belangrijke, zo niet centrale rol spelen in het behoud van interieurs. Sinds de modernisering van de monumentenwet is het aan de eigenaar zelf om te bepalen of iets onder het (vergun- ningvrije) onderhoud valt of dat er monu mentale waarden in het geding zijn bij een structurele ingreep. Zij bepalen dus of er een vergunning wordt aangevraagd bij ver anderingen. Veel aanpassingen aan interi eurs spelen zich dus buiten het blikveld van de professionals af. Hoewel interieurs van zowel gemeentelijke als rijksmonumenten volgens de letter van de wet dus zijn mee beschermd, komen ze er in veel gevallen bekaaid vanaf. Inventari saties van (potentiële) gemeentelijke monu menten omvatten door tijd- en geldgebrek en andere praktische redenen vaak alleen De Moespot in Vollenhove heeft nog een oorspronkelijk en tegenwoordig zeldzaam bruincafé interieur. het exterieur, waardoor informatie over de interieurs ontbreekt. In de redengevende omschrijving die vervolgens aan de monu mentenprocedure ten grondslag ligt, wordt dan de klassieke zin opgenomen dat: '...het interieur niet is bezocht en niet bij de beoor deling is betrokken'. Onterecht kan hierdoor de indruk ontstaan dat dit soort interieu relementen niet onder de bescherming van de Erfgoedwet vallen met alle gevolgen van dien. Daarnaast zijn er gemeenten die de eigenaren niet te veel in de weg willen zitten en de interieurs opzettelijk buiten de reden gevende beschrijving houden. Het is dus van wezenlijk belang om de bewustwording van eigenaren te vergoten met heldere en toegankelijke informatie. En ervoor te zorgen dat ze niet alleen op de hoogte gesteld worden van de achter grond en totstandkoming van interieuren sembles, maar ook meer te weten krijgen over waardering en conservering. Het zou voor iedere eigenaar duidelijk moeten zijn wanneer een vergunning aangevraagd moet worden, welke interieurelementen waarde vol zijn en hoe deze onderhouden dienen te worden. De website www.behoudvan- binnen.nl bood handige checklists, publica ties, filmmateriaal en nuttige adressen over het behoud en beheer van interieurs. Ook kon men er foto's van zijn of haar interieur uploaden en vragen stellen aan interieurspe cialisten. Sinds 2016 is deze website geïn tegreerd in het platform Monumentale Inte rieurs, www.monumentaleinterieurs.nl, een portaal waarmee de RCE sinds 2016 ruimte biedt voor kennisuitwisseling en discussie over monumentale interieurs en ensembles. Al in 2011 heeft de RCE de brochure 'Hulp middel bij de waardering van historische interieurs' uitgegeven. Hierin wordt spe cifiek op interieurs ingegaan, waarbij ook roerende zaken worden betrokken. Opmer kelijk in deze brochure is het onderdeel 'belevingswaarde'. In de Richtlijnen voor bouwhistorisch onderzoek uit 2009, waarbij interieuronderdelen worden onderscheiden in bouwkundige elementen en interieuraf werking, is deze belevingswaarde niet apart benoemd. Bij wederopbouwarchitectuur en de op handen zijnde bescherming van archi tectuur uit de periode na 1965 (Post '65) kan deze belevingswaarde nog wel eens een struikelblok vormen. Bij veel mensen liggen deze (potentiële) jonge monumenten nog te vers in het geheugen om ze te kunnen waarderen en zal de belevingswaarde waar schijnlijk niet al te hoog worden geschat. Het duurt vaak even voor de waardering van een voorgaande periode op gang komt. De hernieuwde aandacht voor de jaren vijf tig en zestig groeit, onder andere aange wakkerd door Netflix-series als Mad Max, vooral onder de jongere generaties die deze periode zelf niet hebben meegemaakt. Nu deze interieurs door elkaar snel opvolgende modes en sloop in rap tempo verdwijnen, Het Vrouwenhuis in Zwolle is een door de eeuwen heen gegroeid ensemble.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 24