Grafmonument vraagt dringend om onderhoud Een bijzonder grafmonument in Brummen, een rijksmonument, dreigt verloren te gaan omdat noodzakelijk onderhoud uitblijft. Het is een monument ter nagedachtenis aan de 13-jarige Marius Bogaardt, zoon van een rijke planter, die op 23 september 1880 in de duinen van Scheveningen werd vermoord. Vestiging in Brummen Noodzaak van onderhoud Marinus van Tent Beking Foto's: auteur Het gezin was in 1873 puissant rijk vanuit Soerabaja naar Nederland teruggekeerd, waar Frederick Boogaardt een goedlopende plantage had en firmant was van het Han delshuis Fraser, Eaton Co. In 1877 kocht hij kasteel Groot Engelenburg in Brummen. Maar het gezin vestigde zich eerst in Den Haag. De moord op Marius deed veel stof opwaaien en de kranten stonden er vol van. De ontvoerder eiste in een brief een losgeld van 75.000 gulden, maar de dader werd al snel opgepakt. Marius werd aanvankelijk begraven op begraafplaats Oud Eik en Dui nen in Den Haag. De familie Bogaardt vestigde zich niet veel later definitief op Groot Engelenburg in Brummen. Vader Bogaardt besloot om het bedrag van het losgeld beschikbaar te stellen voor een ideëel doel in Brummen. Dat werd gevonden in de Louise-inrichting - vernoemd naar de oudste dochter - voor deftige, verarmde dames die in het huis van hun oude dag konden genieten. Bogaardt liet een pand neerzetten aan de Burge meester De Wijslaan 8 en financierde daar naast ook voor een belangrijk deel de ver blijfskosten van de dames. Eind december 1882 werden de stoffelijke resten van Marius overgebracht naar de algemene begraafplaats in Brummen. Het marmeren grafmonument bleef achter op Oud Eik en Duinen. Later is ook dat, inclusief het bijzondere baldakijn ter bescherming van het marmeren beeld, overgebracht van uit Den Haag. Marius' ouders en zus Marie Julie en haar man vonden ook hun laatste rustplaats in het familiegraf. Sedert 2001 is het grafmonument inge schreven in het register van rijksmonumen ten. Het monument wordt beschreven als een rijk en gaaf bewaard gebleven voor beeld van grafmonumenten uit het einde van de 19de eeuw en van kunsthistorische waarde is. Dit mede vanwege het opval lende, bijzondere baldakijn en het neogoti sche hekwerk. Het grafmonument verkeert tegenwoordig in zeer slechte staat. Het baldakijn is door gerot en verschillende onderdelen zijn al naar beneden gekomen. De beplanting op en rond het monument is doorgeschoten en ontneemt een deel van het monument aan het zicht. Ook het gietijzeren hekwerk behoeft onderhoud. Het baldakijn is in de grafopstelling opgenomen ter bescherming van het marmeren grafmonument, dat van een soort is dat niet bestand is tegen de invloed van zon en regen. Mocht dit balda kijn het begeven dan is het marmeren graf monument eveneens geen lang bestaan meer gegeven. Als rechtgeaarde Brummenees is het voor mij onverteerbaar dat de grafkelder van een voor Brummen zo belangrijke familie, die bovendien heel veel voor ons mooie dorp en haar inwoners heeft gedaan, zo in verval is geraakt en dreigt te verdwijnen door gebrek aan onderhoud. Dit kan en mag Brummen niet laten gebeuren! Marinus van Tent Beking is inwoner van Brummen en komt graag via 06-10556883 in contact met personen die op welke manier dan ook een bijdrage kunnen en wil len leveren aan het behoud van het graf monument. 22 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 22