Bakkes a ge Pannes Monumentale bomen blijven LIMBURG Vijlen - Wie in de voorbije jaren het hoogst gelegen dorp van Nederland afdaalde, kwam langs een vervallen bakhuis dat steeds ver der aftakelde. In het plaatselijke dialect staat het gebouwtje bekend als Bakkes a ge Pannes. Vroeger beschikte iedere buurt schap over een eigen bakhuis. Ondanks dat er veel verdwenen zijn, beschikken nog veel Zuid-Limburgse gemeenten over een eigen bakhuis. Vroeger kon men daar wekelijks brood en gebak laten bakken. Zuid-Limburg kent nu nog 668 historische bakhuizen en bakovens. Er werd een inventarisatie gedaan door Els Diederen, opgenomen in het Jaarboek 2018 van de Stichting voor Historische en Heemkundige Studies in en rond het Geuldal. Het initiatief voor de instandhouding komt meestal uit de plaatselijke gemeenschap. In het geval van Vijlen zijn dat de De Noa- bere va Viele, die inmiddels ook de eigena ren van het bakhuis zijn. De provincie Lim burg ondersteunt actief het opknappen en in stand houden van dergelijke historische bakovens op het platteland. Zonder actieve steun vanuit de plaatselijke bevolking drei gen zulke kleine monumenten het loodje te leggen. Heemschut Limburg vindt een der gelijk burgerinitiatief bijzonder lofwaardig. Misschien moeten we weer eens denken aan het plaatsen van een Heemschut waar deringsplaquette in gevallen waar bewoners zich dusdanig hebben ingespannen voor het behoud van hun eigen erfgoed. Hans Vermeer NOORD-BRABANT Made en Den Hout - In Den Hout had Heemschut Noord-Brabant ernstige zorgen over de kap van een leilinde in het kerkdorp. Een kapvergunning was afgegeven voor een monumentale beeldbepalende leilinde voor het dorpscafé naast de kerk op de Houtse heuvel. De kerk is een rijksmonument en de Houtse Heuvel een beschermd dorpsge zicht. De eigenaar van het café meende dat de wortels van de boom zijn pand bescha digden. Heemschut, een verontrustte parti culier, de Bomenstichting en de plaatselijke milieugroepering zijn aan de slag gegaan om kap te voorkomen. Een voorlopige voor zieningzaak bij de rechter werd gewonnen. Daar bleek dat er op dit moment geen goede regeling is in het bestemmingsplan om kap toe te staan. Daarop werd de ver- leende kapvergunning ingetrokken en de boom gered. In Made gaat het om meer bomen. In de Marktstraat staan 78 monumentale zil verlindes die ca 100 jaar oud zijn. De gemeente wilde 27 van de linden kappen, omdat ze volgens een rapport te dicht op elkaar staan en daardoor onvoldoende levenskansen zouden hebben. In werke lijkheid wilde de middenstand de bomen weg hebben, omdat zij slecht zouden zijn voor het winkelklimaat. Een aantal lokale organisaties heeft samen met Heemschut Noord-Brabant met alle mogelijke midde len gestreden om de lindes te behouden. Er werd ingesproken, artikelen geplaatst in de lokale krant, de bevolking gemobiliseerd via een enquête en een second opinion gevraagd. De uitkomst was dat de bomen gezond zijn en prima levenskansen hebben. De gemeente vroeg daarop advies aan een derde bureau. Ook dat rapporteerde posi tief, waarna het plan voor de kap van de 27 bomen werd ingetrokken. Daarmee is een langlopende discussie gesloten en blijft het karakteristieke zicht behouden. Jan van Gils maart 2020 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 19