Rietveld woningen behouden Klokkenhof ZUID-HOLLAND AMSTERDAM Reeuwijk - De bijzondere 'om-en-om'- woningen uit 1957 en ontworpen door architect Gerrit Rietveld blijven behouden; in ieder geval de komende 25 jaar. Dat heeft eigenaar Woningbouwvereniging Reeuwijk besloten. Tegelijkertijd is er een budget voor groot onderhoud en verbetering gereser veerd, waarbij zal worden bekeken hoe de verdwenen specifieke Rietveldelementen in het gevelbeeld kunnen terugkeren. Rietveld ontwierp de tweeënvijftig woningen op basis van het 'om- en-om'-principe. In de gevel van een woonblok wisselen voor- en achterzijden elkaar af. De oorspronkelijke lichte puien werden later vervangen door bruine houten panelen waardoor het karak ter van het woningen ernstig werd aange tast. Vorig jaar liet de woningbouwvereniging weten de woningen te willen slopen. Heem schut Zuid-Holland heeft zich, tezamen met de Stichting auteursrechten G.Th. Rietveld (Rietveld Stichting), de Stichting DOCO- MOMO Nederland en het Cuypersgenoot- schap ingezet voor behoud. De gemeente Bodegraven-Reeuwijk, die doordrongen was geraakt van de hoge cultuurhistorische waarde van het complex, gaf de woningen daarop al voorlopige bescherming. Heem schut is zeer tevreden met dit besluit van de woningbouwvereniging. Han Timmer Amsterdam - Op diverse locaties in Amsterdam worden de verdichtings mogelijkheden onderzocht, zo ook bij het Surinameplein. Dit plein, scharnier punt tussen oud-west en de naoorlogse stadsuitbreidingen, is in twee fasen tot stand gekomen. Uit de jaren twintig dateert het eerste monumentale halve maanvormige deel. Na de oorlog werd het plein uitgebreid naar de Cornelis Lelylaan, de verbinding met de nieuwe tuinsteden. Stedenbouwkundig en ver keerstechnisch kan het plein verbeterd worden en verdichting kan daarvan een onderdeel zijn. Het is goed als mogelijke verbeteringen onderzocht worden, mits daarbij de waardevolle bebouwing wordt behouden. Het door de architecten C. Wegener Sleeswijk en S.J.S. Wichers ontworpen gebouw Klokkenhof uit 1962 is een van de beeldbepalende gebouwen aan het plein. Het bestaat uit een hotel met café-restaurant en daarboven 140 kleine woningen met gemeenschappelijke voor zieningen die bestemd waren voor onge huwde werkende vrouwen. Ook al was er aan deze woonvorm grote behoefte, waren er maar weinig opdrachtgevers die zich hiervoor inzetten. Initiatiefnemer en ontwikkelaar was aannemer Huibert van Saane, die in 1942 het vergelijkbare flat gebouw Oranjehof had gebouwd. Mede dankzij het carillon op het hoogste punt en een gevelmozaïek van Jan Goeting op straatniveau is het een bekend gebouw in de stad. De architectuur is sinds de oplevering vrijwel niet aangetast. Om dit gebouw voor de toekomst te behouden heeft Heemschut Amsterdam het stads deel verzocht om het te beschermen als gemeentelijk monument. Paul Meijer 18 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 18