Dreiging sloop Bloemwijk Strijd om meisjesvakschool li ut rati IT -xi NOORD-HOLLAND Alkmaar - Heemschut Noord-Holland trekt samen op met het Cuypersgenootschap en de Historische Vereniging Alkmaar om te voorkomen dat een charmant tuindorp in Alkmaar wordt gesloopt. Bloemwijk ont stond in de jaren 1916-17 op de tekentafel van Jan Stuyt (1868-1934). De architect leverde een vroeg voorbeeld af van sociale woningbouw in Alkmaar. Bloemwijk verrees tussen de spoorlijn en de singels van de oude stad. Het aanzien van de woningen is slecht. In de jaren tachtig verschenen er (te) grote dakkapellen en zijn houten kozijnen ver vangen door kunststoffen exemplaren zon der roeden. Corporatie Van Alckmaer voor Wonen oordeelt dat renovatie te duur wordt en wil nieuwbouw plegen. Spontaan richt ten bewoners van Bloemwijk een actie groep op: Stop sloop Bloemwijk. Particuliere woningeigenaren in de wijk sloten zich aan. Het gemeentebestuur houdt zich echter doof, maar heeft ook nog geen sloopvergun ning afgegeven. De corporatie blijft aankoer sen op sloop. De bewonersgroep, inmiddels murw geworden, heeft zich maar opgeheven. De gemeente heeft nooit overwogen de wijk, of typerende delen ervan, aan te wij zen als beschermd stadsgezicht of gemeen telijk monument. Wel bevindt zich in de wijk één gemeentelijk monument en spreekt het bestemmingsplan van een 'beeldbepa lend gevelbeeld'. Het Cuypersgenootschap, Heemschut en de Historische Vereniging Alkmaar vinden het complex cultuurhis torisch waardevol. De nieuwbouwplannen voor Bloemwijk zijn intussen gepresenteerd. Heemschut heeft de status voor beschermd stadsgezicht aangevraagd en is door de wethouder uitgenodigd voor een gesprek. Willem van der Spek GELDERLAND Zutphen - De vakschool voor meisjes aan de Waterstraat is een ontwerp van de archi tect J.H.W. Leliman uit 1920-1921. Deze architect was zeer succesvol niet alleen met het ontwerpen van villa's, maar ook scho len. In Amsterdam ontwierp hij de meisjes vakschool aan de Gabriël Metsustraat, nu de repetitieruimte voor het Koninklijk Con certgebouworkest. De meisjesschool was vroeger gelegen aan een mooi plantsoen, net achter de Vispoort- haven en is een beeldbepalend pand. Het valt ook binnen het beschermd stadsgezicht en heeft daarmee stedenbouwkundige bescher ming. Het pand zelf heeft geen beschermde status. Eerst was sprake van uitbreiding van de naastgelegen rechtbank. De gemeente wilde het pand niet van het Rijk kopen, ondanks de lage aankoopprijs. Een project ontwikkelaar kocht het en het werd stil. De c erfgoedcommissie zette de school op een lijst van panden die in aanmerking zouden moeten komen voor gemeentelijke bescher ming. Omdat er niets gebeurde heeft Heem schut op 9 november 2017 de gemeentelijke monumenten status aangevraagd. Een reac tie van de gemeente bleef uit. Groot was dan ook de verbazing dat het college van B&W de eigenaar onder voorwaarden wil toestaan het pand te slopen om er appartementen voor ouderen te bouwen! Het Cuypersgenootschap, de stichting De Oude HBS en Heemschut Overijssel hebben het college en de raad verzocht dit te weige ren, de meisjesvakschool de gemeentelijke monumentenstatus te verlenen en deze in te laten passen in een nieuwe gebiedsont- wikkeling. Ook de inwoners van Zutphen zijn voor behoud. Een WOB-procedure is gestart om boven water te krijgen waarom het col lege sloop wil toestaan. Ook is een motie in de raad gebracht. Voor Heemschut Gelder land is duidelijk dat er veel is gebeurd zon der transparantie in het besluitvormingspro ces van het college, ook voor de raad en inwoners. Maud Arkestijn-van Willigen l'aiifhoul poor maart 2020 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 17