HEEMSCHUT SI Zienswijze erkend Nalatigheid in de Steenstraat actief OVERIJSSEL Zwartewaterland - In 2019 werden op kos ten van de provincie Overijssel leegstaande agrarische bedrijfsgebouwen in Zwarte- watersklooster aangekocht en gesloopt. Daarmee kreeg de gemeente de ruimte het bestemmingsplan Zwartewaterskloos- ter zodanig te wijzigen, dat de historische waarde van het gebied beter tot zijn recht kan komen. De provincie Overijssel verzocht de gemeente Zwartewaterland ter compen satie van de gemaakte kosten een nabijge legen weide, in eigendom van de provincie, te voorzien van een woonbestemming. In het ontwerp-bestemmingplan was daarom de mogelijkheid gecreëerd voor een 'bur gerwoning' van 200 m2 met een maximale inhoud van ongeveer 1400 m3. Zwartewatersklooster is een hoogwaardig en kwetsbaar buitengebied met hoge natuur waarden en kleinschalige bebouwing. De gemeente wilde echter toch meewerken het bestemmingsplan ten gunste van de provin cie te wijzigen. Heemschut Overijssel en alle inwoners van het gebied dienden vervolgens een zienswijze in tegen bebouwing van deze omvang. Heemschut constateerde fijntjes in de zienswijze dat het uitgerekend overheden waren die wilden meewerken aan de wijzi ging, terwijl er geen enkel particulier belang in het geding is. Daarnaast riep Heemschut Overijssel de gemeente op indien 'financi- ele compensatie' beslist noodzakelijk is, dit dan te zoeken 'aanpalend' aan bestaande woningbouwterreinen, om zo het verlies aan ruimtelijke kwaliteit te beperken. De gemeente ging vervolgens in overleg met de provincie, met gevolg dat de 'burgerwoning' uit het bestemmingsplan is verwijderd. Tiem van Dalfsen ZEELAND Hulst - Steenstraat 30 heeft een gevel die vijf traveeën telt en een imposante entreepartij. Het pand heeft een witge pleisterde facade en natuurstenen plinten met zwart omrande spiegels over de gehele breedte. Voorts heeft het 18de-eeuwse schuifvensters en kozijnen met voluten en een ingangspartij met spiegelpanelen en natuurstenen omlijsting. Kortom monu mentale en beeldbepalende kenmerken die vanaf de straat direct zichtbaar zijn. Met het rijksmonument 22785 gaat het echter helemaal niet goed. Met de plannen voor nieuwbouw van de nieuwe eigenaar is de gemeente van het vestingstadje geluk kig nog niet in meegegaan en hij ontplooit verder weinig initiatief. De gemeente Hulst is zich echter wel bewust van een slepend probleem en een wettelijke verantwoor delijkheid en heeft zeker oog voor een binnenstad met monumentale kwaliteit. Maar als het om handhaving gaat van de instandhoudingsplicht zou er beslist meer ambitie nodig zijn. Het pand raakt steeds meer in verval, is gestut en staat binnen hekken voor de veiligheid. Heemschut Zee land heeft Hulst verzocht om een helder en doortastend B&W besluit. Intussen heeft de gemeente een architectenbureau van naam opdracht gegeven een bouwkundige waar destelling en een restauratieplan te maken. Heemschut volgt dit drama in vele bedrijven aan de Steenstraat met argusogen. Arjen Drijgers 16 maart 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 16