De Alddyk bedreigd HEEMSCHUT SI Geslaagde herplaatsing Voordaan blijft park FRIESLAND Paessens - In het noordoostelijke puntje van Friesland loopt tussen de plaatsjes Paesens en Oostmahorn de Alddyk, een van de oud ste en gaafste voormalige zeedijken van Friesland. Pas enkele jaren geleden is het waterkerend belang van deze dijk opgehe ven. Daarom wil het Wetterskip Fryslan wel van het beheer af. Hier en daar zijn stuk ken al verkocht. Een aantal aanwonenden vreest verder verval van de dijk en van de wagengaten (coupures). Een lokale werk groep heeft Heemschut Fryslan gevraagd om mee te denken over herstel van een kapotgereden wagengat. Maar eigenlijk gaat het over de toekomst van de hele dijk met toebehoren. De Alddyk is vanaf de 10de eeuw aangelegd als zeewering van Oost-Dongeradeel. Al in 1592 werd de dijk een 'slaper' door bedij king van nieuwland aan de Lauwerszee. Inmiddels ligt hier een forse zeedijk op Del tahoogte en een afgesloten Lauwersmeer. Na een waterkerend bestaan van ca 1000 actief jaar is de Alddyk niet meer nodig. Tot voor enkele jaren is door het Wetter skip goed voor de waterkering gezorgd. De dijk met smalle kruin en steil talud is door de waterbeheerder ook altijd behan deld als een cultuurmonument. In provinci ale en gemeentelijke ruimtelijke plannen is de hoge cultuurhistorische waarde van de dijk vastgelegd. Niemand wil nog voor het onderhoud zorgen en het wagengat ligt er nog steeds gehavend bij. Heemschut Frys- lan denkt graag mee over de toekomst en heeft de lokale werkgroep geadviseerd om de waarde van de oude dijk meer in de publi citeit te brengen. Aanwijzing tot beschermd gezicht zou al een stap in de goede richting zijn. Paula Voorthuiijsen WMK Bergen op Zoom - In 1961 werd het kantoor van N.V. Machinefabriek Ijzergieterij 'Hol land Bergen op Zoom' geopend. De archi tecten waren Rampart en Muis en de bouw werd gerealiseerd door Splunders' Aan- nemings Maatschappij. Eén gevel bestond uit sierramen van Wim Wagemans (Leiden 1906 - 's-Gravenhage 1993) vervaardigd in gegraveerd en gestraald glas en glasappli- qué. De ramen werden geschonken door de architecten en aannemer, het personeel en bedrijven waarmee de Holland zakendeed. De geabstraheerde voorstellingen hebben betrekking op de handel en industrie in Neder land, Bergen op Zoom en de ijzergieterij. Cen traal staat Mercurius, god van de handel. In 2001 werd het kantoor gesloopt en wer den de ramen uitgenomen en opgeslagen. In 2014 werd Willem Heijbroek, lid van de Werk groep Monumentale Kunst (WMK), hierop attent gemaakt. Hij beijverde zich voor her plaatsing. Drie ramen bleken ernstig bescha digd te zijn, waarvan één onherstelbaar. Na inspanningen door de WMK in samenwerking met de gemeente Bergen op Zoom, Snep vangers Glasservice BV en Bruijs Jachtbouw, zijn de ramen in oktober 2019 herplaatst in laatstgenoemd bedrijf. De ramen zijn geres taureerd en vervolgens 'ingepakt' tussen twee glasplaten waardoor de duurzaamheid is gegarandeerd. Ze zijn een prachtig voor beeld hoe wederopbouwkunst een tweede en duurzaam leven kan krijgen! Johanna Jacobs UTRECHT De Bilt - Samenwerking in het veld werkt. Dat is gebleken in Groenekan, waar de inwoners in opstand kwamen tegen de voorgenomen aanwijzing van park Voordaan tot woningbouwlocatie. Heemschut Utrecht en de Nederlandse Tuinenstichting trokken gezamenlijk op '...om de cultuurhistorische- en ensemble waarde vanwege de ligging binnen het in 1919 deels verkavelde land goed Voordaan' bij de gemeente voor het voetlicht te brengen. Het parkbos, waar de woningen zouden moeten worden gereali seerd, vormt een integraal onderdeel hier van. De Gemeenteraad van De Bilt heeft op 28 november 2019 besloten af te zien van woningbouw op bovengenoemde locatie. CD Daarmee is deze dreiging gelukkig van de "S ~ZL baan. y ■*-> Martha de Wit maart 2020 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 15