Post '65 architectuur Scholengemeenschap Het Groninger Museum van architect Allesandro Mendini uit 1994. GRONINGEN De architectuur uit de periode tussen 1965 en 2000 staat nu misschien wel het meest onder druk. De gebouwen zijn veertig plus, hebben ondertussen groot onderhoud en verduurzaming nodig of dreigen zelfs gesloopt te worden. Wat nog eens wordt ver sterkt doordat die grootschalige bouw eigen lijk, zeg maar eerlijk, best heel lelijk wordt gevonden. Maar toch zitten er juweeltjes tussen die door hun gedurfde ontwerpen, constructies en materiaalgebruik een goed tijdsbeeld geven. Heemschut is van mening dat een aantal (voorbeelden van) van deze objecten bescherming verdient en is daarom landelijk al langer bezig met de inventarisatie van de bouwperiode na 1965. Die inventa risatie resulteerde in de Heemschutuitgave: Nederland aan het eind van een millennium; bouwen en ordenen 1965-2000. In samenwerking met de Nederlandse Tui- nenstichting worden bovendien voorbeel den van potentieel groen erfgoed uit de tuin- en landschapsarchitectuur en de land schapskunst geïnventariseerd. Want juist in die periode werden grote landinrichtings- en herinrichtingsprojecten uitgevoerd waar bij veel beleids- en financiële ruimte werd geboden aan 'het groen'. Vanaf eind 2019 werken de drie noordelijke commissies, Drenthe, Fryslan en Groningen samen om een verfijningsslag voor hun pro- 14 maart 2020 vincies aan te brengen in de inventarisaties. Door middel van bronnenonderzoek, inter views met deskundigen, het opvragen en bij elkaar brengen van beschikbare onder zoeken, bestuderen van kaartmateriaal en het bezoeken van de gebieden zal een groslijst worden opgesteld met gebouwen, structuren en groen. Hiermee kunnen we de kwaliteiten van deze periode beter onder de aandacht brengen. En hopelijk leidt dat tot meer waardering en bescherming! Eefje van Duijn en Pier Bosch FLEVOLAND Lelystad - Heemschut Flevoland heeft de gemeente gevraagd de Erfgoedverordening toe te passen op de Scholengemeenschap Lelystad (SGL). Al in 2013 is op grond van deze verordening door de Erfgoedcommis sie Lelystad een waardestellend advies uit gebracht. De gemeente heeft met dit advies niets gedaan. Uit de Lelystadse samenle ving komen berichten over het verdwijnen van de Scholengemeenschap. Het gebouw heeft een historiserende en emotionele waarde. Het is net zo oud als Lelystad zelf. Menig Lelystedeling heeft er onderwijs gevolgd. De architectonische kwaliteit van het gebouw is verbonden met de flexibiliteit die een onderwijsinstelling in een snelgroeiende stad nodig heeft en in culturele zin met de onderwijsopvattin- gen over de middenschool. Dit, het goede niveau van het onderhoud en het feit dat het gebouw gebruikt kan worden voor andere doeleinden dan de huidige maakt dat het bewaard kan blijven. SGL wordt ook in het gemeentelijk beleid 'Cultuurhistorie in Lelystad' uit 2007 en de 'Welstandsnota' van 2015 beschouwd als cultuurhistorisch erfgoed. Ben te Raa Groningen Alkmaar Zwartewaterland Lelystad Amsterda i Zutphen Reeuwijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 14