Nieuwe kansen voor Heemschut Fryslan trok onlangs aan de alarmbel. Aanleiding is het bedreigde bestaan van Friese dorpskroegen en herbergen. Vele staan te koop en hebben te maken met dreigende leegstand en verval. In een aantal Friese dorpen is een nieuwe generatie initiatiefnemers en eigenaren opgestaan om de dreigende teloorgang van de lokale dorpskroeg te stuiten. Midden in het leven de dorpskroeg? Interieur Bergsma Easterein, Easterein. Johanna van der Werff Veel kleinere Friese dorpen zijn in de afgelo pen decennia leeggelopen en vergrijsd, met als gevolg dat ook de dorpskroeg of herberg in een negatieve spiraal raakte. Om de situ atie goed in beeld te brengen, organiseerde Heemschut Fryslan op 13 juni jl. een bus tocht langs Friese dorpskroegen en her bergen. Deelnemers konden kennismaken met initiatieven van huidige exploitanten en eigenaren. Gedurende honderden jaren speelden dorpskroegen en herbergen een belangrijke rol bij het ontvangen van reizigers en pas santen. Pelgrims, dokters, kooplieden of bannelingen, iedereen die onderweg was, had baat bij een veilige plek om te rusten, te eten en te overnachten. De waard en waardin stonden in hoog aanzien, bij bur gers en bij de lokale autoriteiten. Regel matig hadden ze de rol van makelaar of getuige, soms was de waard ook burge meester. Ook dienden dorpskroegen en herbergen de publieke zaak. Vóor de invoe ring van de Gemeentewet van 1851 verga derden raadsleden en collegeleden nog 'in de kroeg' en vond daar ook besluitvorming plaats. Regelmatig zaten de 'hoge heren' in vergadering op de verdieping, terwijl bene den het bier vloeide. 8 UT december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 8