Minister moet meer betrokken zijn bij roerend erfgoed Met een kraakheldere conclusie rondde de commissie Pechtold eind september haar advies over de bescherming van cultuurgoederen in de Erfgoedwet af. Een belangrijk advies, waar Heemschut blij mee is. Als vereniging gaan we er scherp op letten dat aan de adviezen snel opvolging wordt gegeven. Dit om te voorkomen dat, ook als (nog) geen directe dreiging is, bijzondere topstukken niet zonder meer uit Nederland zullen verdwijnen. Karel Loeff Scherp advies commissie Pechtold In ons tijdschrift besteedden we een aan tal keren uitgebreid aandacht aan de Cata- lina: een uniek watervliegtuig, dat dit jaar ondanks onze lobby is verkocht naar de Verenigde Staten. De Catalina is een voor beeld van een cultuurgoed dat, omdat het in particulier bezit was en er niet voldoende betrokkenheid was van de overheid, uitein delijk werd gekocht door een rijke Ameri kaanse stichting. Alle kansen voor behoud voor Nederland waren aanwezig: het natio nale aankoopfonds is gevuld met geld, de minister had kunnen aanwijzen en daarmee kunnen beschermen tegen export, aanko pen, de eigenaren waren bereid het vlieg tuig in Nederland te houden en er was zelfs een plek geregeld op een ander vliegveld om 'de kist' gratis te stallen. Helaas: de aankoopregeling dekte slechts 40 procent, de minister ging niet aanwij zen en van echte betrokkenheid was geen 6 UT december 2019 Een rijtuig behorend tot het ensemble van Kasteel de Haar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 6