Hellestraat 7, Amersfoort Het gemeentelijk monument aan de Hel lestraat in Amersfoort trok jarenlang de aan dacht van passanten. Tussen de gepolijste winkelgevels viel de pui, in een sfeer en stijl die vooroorlogs aandeed, nogal uit de toon. Het pand zelf was zwaar verwaarloosd. In de middeleeuwen was de Hellestraat een belangrijke toegangsweg tot de stad, bewoond door koopmannen en werklieden. Tussen de bedrijfjes liepen gangen, 'zakste- gen', met daaraan zeer eenvoudige wonin gen voor de armste lieden in de stad. In het zaksteegje naast de Kuiperij zijn enkele daarvan bewaard. Het oorspronkelijk vroeg-17de-eeuwse woon huis Hellestraat 7 werd in 1905 gekocht door kuiper Hendrik Meester. Hij vestigde er een werkplaats voor het maken van vaten, tob bes en tonnen. Hendrik was de eerste van drie generaties kuipers op deze plek. Hij verbouwde het pand meermalen. Restauratiearchitect - en achterbuurman - Gijsbert van Hoogevest trok zich het lot van het pand al jaren aan. Van Hoogevest Architecten is landelijk bekend van talloze restauraties van monumentale gebouwen, zoals het Rijksmuseum Amsterdam en kas teel Amerongen. Na het overlijden van klein zoon en kuiper Marinus Meester in 2015, kon Van Hoogevest het pand verwerven en het voor verdere achteruitgang behoeden. Een restauratie volgde, waarbij constructief herstel, behoud én hergebruik van histo risch materiaal centraal stonden. De werk plaats ademt sindsdien letterlijk de kuipers praktijk van drie generaties: als bezoeker maak je een sprong terug in de tijd. Door de talloze gereedschappen, objecten, de historische veiligheidsinstructies, maar ook door stof en authentieke houtsnippers op de machinerie en vloer, is de Kuiperij een bezoek meer dan waard. De werkplaats en twee eenkamerwoningen aan de steeg zijn onder begeleiding te bezoeken. Plan uw bezoek via www.amersfoortsegidsen.nl. Johanna van der Werff december 2019 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 5