Bavo wint Europa Nostra Award Erfgoednieuws De restauratie van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo in Haarlem heeft de European Heritage Award Europa Nostra Award gewonnen. Deze Europese prijs voor cultureel erfgoed werd in 2002 door de Europese Commissie gelanceerd en wordt georganiseerd door Europa Nostra, onze Europese partner voor de bescherming van Europees cultureel en natuurlijk erfgoed. Karel Loeff De onthulling van de plaquette in Haarlem met burgmeester Jos Wienen, Bisschop Punt, Minister van Engelshoven en Wim Eggenkamp. tectonisch oogpunt een bijzondere recente toevoeging aan de kathedraal. Het Rijk, de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlem verleenden subsidies, terwijl ook veel geld bijeen werd gebracht door parochianen en donateurs. De Klim naar het Licht in 2019, waarbij via een brug tussen de torens bezoekers hoog boven Haarlem konden uitkijken, trok meer dan 100.000 belangstellenden. Met de prijs van 10.000 euro willen Wim Eggenkamp en zijn team een begin maken met de uitvoering van een aantal niet gerealiseerde wensen. is van de miljoenen kostende restauratie, mocht een cheque van 10.000 euro in ont vangst nemen van Eurocommissaris Tibor Navracsics en Europa Nostra voorzitter Pla- cido Domingo. De Koepel kathedraal Haarlem is vergelijk baar met kerken als de Sagrada Familia, de Sacré-Coeur, de Westminster Cathedral en de Basiliek van Koekelberg, die alle werden gebouwd tussen 1850 en 1950. Het door Joseph Cuypers ontworpen gebouw is na de Sint Jan in Den Bosch de grootste kerk van ons land en telt twaalf grote en kleine torens en een koepel van 65 meter hoog. In de kerk zijn neogotische, neoromaanse, Jugendstil en stijlelementen van de Amster damse School en Berlage te herkennen. Aannemer Schakel Schrale voerde een groot deel van het werk uit onder leiding van Van Hoogevest Architecten. De kerk staat overigens nog steeds open voor nieuwe ver fraaiingen. Kleurenschema's die wel waren voorzien, maar vanwege geldgebrek niet konden worden uitgevoerd, zijn bij de res tauratie aangebracht. Op 4 maart 2016 ont hulde onze beschermvrouwe Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Beatrix symbolisch zestig glas-in-loodramen, die Jan Dibbets in de jaren 2014-2016 heeft ontworpen en samen met Glasatelier Stef Hagemeier BV uit Tilburg heeft verwezenlijkt. De ramen zijn uit iconografisch, kunsthistorisch en archi- De ceremonie in Haarlem, waarbij aan de gevel een plaquette werd onthuld, vond plaats op 11 oktober in aanwezigheid van Minister Ingrid van Engelshoven en Mon seigneur Punt van het bisdom Haarlem Amsterdam. De uitreiking van de prijs zelf was op 29 oktober in Parijs tijdens het Euro pese Erfgoed Congres. Daar werd bekend dat de Bavo tevens een van de zeven Grand Prix-winnaars is. Oud-directeur van Stads herstel Wim Eggenkamp, die meer dan tien jaar met een ploeg vrijwilligers de trekker De gerestaureerde en met tekst en kleur gecompleteerde koepel. december 2019 HEEMSCHUT 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 47