Korte bouwtijd welkomstwoord en presentatie en uiter aard koffie met Limburgse vlaai. Dan is het tijd voor de tour. We betreden het nieuwe gebied door een park vol wilde bloemen. Een deel van de energie-neutrale woon wijk wordt al bewoond. Een enthousiaste Arthur van Kempen, projectmanager van Hevo, neemt ons mee de fabriek in. Ook al is de school nog niet helemaal klaar, door de levendige beschrijving van Van Kempen kan iedereen voor zich zien hoe hier straks leerlingen les krijgen, huiswerk maken of pauze houden. De school zal onderdak gaan bieden aan veel verschillende functies. Zo komt er een restaurant, waar de leerlingen zelf zullen koken en bedienen. Ook de verstandelijk gehandicapten krijgen een taak in het res taurant, zij zullen dan weer begeleid wor den door de leerlingen. Verder komt er een grote werkplaats, een kappersschool, een atelier, een bankwinkel van de Rabobank en een theater... Het ziet er allemaal veel- Houten verbindingen in het oudste deel van de fabriek. belovend uit. Overal in de school wordt je er aan herinnerd in wat voor gebouw je je bevindt, de oude muren met de oorspron kelijke gietijzeren kozijnen staan nog over eind. Gaten in de muren krijgen een nieuwe functie als raam, voor het nodige daglicht. Delen van oude machines blijven staan en krijgen een alternatieve functie, zo zijn de oude ovens omgebouwd tot studieplekken. Ook de graffiti op de muren blijft behouden, want ja, over vijftig jaar is dat misschien ook wel erfgoed. Aan het plafond hangt een heel systeem van buizen, deze worden niet afgedekt, maar expres getoond aan de leerlingen, zodat zij kunnen zien hoe alles in elkaar zit. Om de bovenverdieping van de school wat hoger te maken is eenvoudigweg het dak omhooggetild, door onder de oude steunbalken een opvulbalk te zetten. Bijna niks van het gebouw wordt weggegooid, zo zie je bijvoorbeeld ergens nog een oude onbruikbare vloer aan het plafond hangen. Wel is er bij sommige ruimtes spuitwerk op het plafond toegepast, nodig voor een goede akoestiek. Het blijft een school waar je les in moet kunnen geven. Weer buiten lopen we naar de 'voorkant' van de toekomstige school. Deze gevel was oor spronkelijk geen buitengevel, het gebouw dat hier tegenaan stond werd gesloopt. Hierdoor is er aan deze gevel wat meer ont werpvrijheid geweest. Zo is er een grote, moderne raampartij toegevoegd, wat zorgt voor veel licht en een spectaculaire entree. Het hele project is in zeer korte tijd uitge voerd. In twee jaar is een oude vervallen fabriek door lokale bedrijven omgetoverd tot een vooruitstrevend schoolgebouw. Ook in dit fabriekscomplex waren, zoals op meer plaatsen, vleermuizen aanwezig. Deze heb ben naast de school, net als de bewoners van de wijk, inmiddels een nieuwe, duur zame 'woning' gekregen. De gemeente Beesel zelf verklaart het suc ces door met 'Een goed verhaal' te zijn gekomen. Hiermee hebben ze naast een forse eigen investering van zowel de provin cie als van particuliere partijen voldoende Grafitti uit de tijd van het leegstaande ge bouw wordt nu onderdeel van de lesruimten. geld weten te krijgen. Luc Drost, projectlei der van de wijk Oppebrik, waar de fabriek onderdeel van is, stelt dat een dergelijke voortvarende aanpak met zoveel eigen inbreng maar in een paar gemeenten moge lijk is. Drost: 'Ik weet zeker dat we met deze herbestemming iets unieks hebben gerea liseerd.' Een aantal van de voormalige ovens is be houden en worden straks studieruimtes. december 2019 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 39