Reuver neemt herbestemming ter hand In 2016 won de gemeente Beesel de BNG Bank Erfgoedprijs vanwege de vele aandacht die zijn besteedde aan herbestemming, monumenten en archeologie. De jury zei toen: 'Erfgoed wordt gedragen door de gemeenschap en zit in het DNA van elke inwoner'. Met de herbestemming van de greswarenfabriek maakt de gemeente die belofte opnieuw waar. Alma Hoekstra Samenwerking Oude elementen behouden Van fabriek naar school Het plan was om de meeste restanten van het fabrieksterrein te slopen om ruimte te maken voor nieuwe, energie-neutrale woningen, waarvan 75% sociale huur en 25% koopwoning. De fabriek zelf zou gere noveerd en beschikbaar gemaakt worden voor een nieuwe school. Als eerste stap werd in 2014 de enorme greswarenfabriek op de gemeentelijke monumentenlijst gezet. Het idee om een school in de fabriek te vestigen ontstond door de samenwerking van de gemeente Beesel met de Stichting Onderwijs Midden-Limburg (SOML) en Ren- diz, een maatschappelijke onderneming die zich bezighoudt met activiteiten en dagbe steding voor mensen met beperkingen en/ of afstand tot de arbeidsmarkt. De nieuwe school moest een plek worden waar de buitenwereld naar binnen wordt gehaald. En voor zo'n kleine kern als Reuver is het belangrijk dat het goed onderwijs blijft bie den om jongeren te binden. Afgelopen zomer werden de jury van de BNG Erfgoedprijs 2016 en de medewerkers van Heemschut uitgenodigd voor een sneak preview. De rondleiding startte met een Arthur van Kempen van HEVO (l), wethouder Debbie Heesakkers en projectleider Luc Drost. Het begon allemaal in 2012, toen de gemeente Beesel het idee opperde om een grote duurzame wijk te laten bouwen. Maar waar moest deze wijk komen? Al gauw viel hun oog op het terrein van de voormalige greswarenfabriek. Deze fabriek, gebouwd rond 1900, was lange tijd dé belangrijkste inkomstenbron van het dorp Reuver. Hier werden buizen gemaakt van gres, een ste vige aardewerksoort. Decennialang leverde de fabriek riool- en waterleidingbuizen voor vele gemeenten in Nederland. 38 UT december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 38