strijdvaardig voor monumenten Met een symposium over 'Stadsjuwelen' nam Marieke Kuipers afscheid van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, na een carrière van ruim 41 jaar. Kuipers bevond zich gedurende deze periode in het centrum van de monumentenzorg, verrichtte daarin pionierswerk en stond aan de wieg van de groeiende overheidsaandacht voor monumentale gebouwen en plekken uit het Machinetijdperk. Johanna van der Werff pect voor monumentwaarden. Een groot aantal monumenten bleef mede door haar inzet bewaard. Haar inspanningen leverden haar de onderscheiding Officier in de Orde van Oranje-Nassau op. Hoewel formeel met pensioen, is zij nog steeds betrokken bij de internationale monumentenzorg en diverse onderzoeksprojecten. Van jongs af aan Rijksspecialist jongere bouwkunst Marieke Kuipers Marieke Kuipers. Als er twee eigenschappen zijn die Marieke Kuipers typeren, dan zijn dat strijdbaarheid en betrokkenheid. In het bijzonder voor de jongere bouwkunst wist zij brede aan dacht en waardering te stimuleren in bin nen- en buitenland. Niet alleen bij de RCE, ook aan de Universiteit van Maastricht en de TU Delft waar ze, als bijzonder hoog leraar Cultureel Erfgoed, haar studenten leerde ontwerpen met begrip van en res- Belangstelling voor 'jongere bouwkunst' ont stond bij Marieke op jonge leeftijd. Ze groeide op in het Amsterdam van de jaren vijftig en zestig en was op jonge leeftijd al zeer geïn teresseerd in geschiedenis, ook die van de gebouwde omgeving. Ze herinnert zich haar fascinatie voor de bijzondere kolommen van haar lagere school, de Openluchtschool van Duiker. Mariekes ouders gaven haar belang stelling alle ruimte. Tienerverjaardagen wer den gevierd met speurtochten door oud Amsterdam. Ze bezocht het gymnasium, waar archeologie haar interesse wekte. Dat vak bleek voor haar teveel gemillimeter en te weinig maatschappelijk. De ontdekking van de richting architectuurgeschiedenis was een eyeopener, in een tijd waarin 'de afbraak van half 19de-eeuws Leiden' plaatsvond. Als stagiaire bij het Nederlands Documentatie centrum voor de Bouwkunst, de voorloper van Het Nieuwe Instituut, ordende Marieke begin 1975 het archief van de sociaal geëngageerde Amsterdamse-Schoolarchi- tect Jop van Epen, over wie zij ook haar doc toraalscriptie schreef. Tijdens het archief onderzoek ontdekte ze tot haar verrassing dat ze in een huis van hem had gewoond. Het lijkt de rechte lijn in haar ontwikkeling naar alle functies die ze in haar latere leven uitoefende, althans in retrospectief, te sym boliseren. In 1977 solliciteerde Marieke Kuipers bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, nu Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, op een voor haar ware droombaan. Ze werd aangenomen en nam de stoel van Henk Rosenberg over. Hij droeg de 19de-eeuwse bouwkunst een warm hart toe, maar verder kreeg dit erfgoed nog weinig aandacht. In haar nieuwe baan kon Kuipers zich, met twee collega's, ook steeds meer inzet ten voor de architectuur en stedenbouw van de 20ste eeuw. Die stonden op dat moment, onder invloed van de tijdgeest en 36 UT december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 36