Verantwoordelijkheid gemeente Muraltmuur Wat nu? Je leest het nog wel af aan de dijk bij Scha- rendijke. Nergens is de techniek van de vroegere verdediging tegen het water zo zichtbaar als hier. Die dijk is vandaag de dag nog steeds een zware jongen in z'n soort, met bovenop een Muraltmuur en stukken met betonbekleding. Deze Muraltmuur is de enige in Zeeland die een monumentale status heeft. Maar er is meer in de directe omgeving. Op de overgang van dijk naar duin staat Het Koepeltje, een vanouds gekoesterd en beschut uitkijkpunt voor waterschappers, die de oeververdediging kwamen 'schou wen'. Even verderop een zwarte schuur van houten planken, gelegen in een kleine inlaag tussen twee dijken. Deze schuur heet in de volksmond de Napoleonschuur. En daarvoor maakt Heemschut Zeeland zich sterk. Maar niet alleen voor de schuur, maar voor deze zwarte schuur als onderdeel van een groter verhaal van de oeververdediging van het Brouwershavense Gat, met recht een monumentaal ensemble. De schuur staat er beroerd bij, een deel van het dak is ingestort. Het is vijf voor twaalf. Het is een recht toe recht aan gebouwde schuur van zwartgeteerde gepotdekselde planken. Bijzonder lijkt dat niet want daar zijn er wel meer van in Zeeland (Zwarte Schuur heet ook de nieuwe roman van Oek de Jong). Die zijn van oudsher de boeren schuren of schuurtjes van grote of kleine boeren bed rijven. Bijzonder is deze ene schuur wel degelijk. In de regionale bouw- traditie van zwart gepotdekselde houten schuren is deze echter voor een heel andere functie gebouwd: namelijk als opslag voor waterbouwkundige materialen. Lang gele den - ook al weten we het bouwjaar niet pre cies - in de Franse tijd bestond de schuur al. Volgens overlevering diende de schuur als onderkomen voor soldaten van Napoleon (1810-1813). Zo ontstond de naam Napo leonschuur. Een niet op waarheid te funde ren naam, zodat 'Repaerschuur' als plaat selijk toponiem ook bestaat. In veldboeken uit de 18de eeuw stond op deze plek al Om de waterkerende functie van dij ken in Zeeland in het begin van de 20ste eeuw te verbeteren, zonder het dijklichaam te hoeven verbre den, werden dijken bovenop voorzien van betonnen muren met een breed verankerde voet. Een alternatieve en goedkope manier van dijkverho ging. 120 km Muraltmuur kwam zo tot stand. Dat is een kwart van alle dijken in Zeeland. In 1953 bleek hoe zeer deze verdediging faalde. Bij Scharendijke is deze dijk als enige tot monument verheven: een speciale 'Basaltine-Spijkerglooing', dat wil zeggen van een toen nieuwe betonsoort met een experimentele betonbekleding aan de binnenzijde. Jhr. R.R.L. de Muralt, ingenieur van het waterschap Schouwen, waar de uitvinding voor het eerst werd getest, kreeg er in 1912 een prestigieuze internationale prijs voor. 's Lands Keete vermeld, een naam die wat de functie betreft niet mis te verstaan is, want de eigenaar was 'Der Lande van Schouwen' ofwel het Waterschap. Zo vor men dijk, koepeltje, Repaerschuur of Napo- leonsschuur een drie-eenheid. De zwart geteerde Napoleonschuur heeft de status van gemeentelijk monument. De eigenaar is de gemeente Schouwen Duiveland, met 828 rijksmonumenten en 386 gemeentelijke monumenten alleen al in Zierikzee ongeveer koploper in Zeeland als hoeder van onroerend cultureel erfgoed! Dan moet je wel goed op de hoogte zijn van je publieke verantwoordelijkheid als het aankomt op monumenten. Erfgoedzorg en de instandhouding van monumenten gaan immers niet om een verrot kozijn, maar - zeker als handhaving om de hoek komt kijken - om 'tijdig en proportioneel' optre den. Bijvoorbeeld als een gebouw niet meer water- en winddicht is. En dat de Napoleon- schuur niet meer water- en winddicht is, zal niemand tegenwerpen. Vergeet je als over heid niet je publieke taak als het je eigen bezit is? En als de publieke zaak het privaat belang van de gemeente ontmoet en het aan goed eigenaarschap heeft gemankeerd, met een verwaarloosd gemeentelijk monu ment als gevolg? Wat moet dan zwaarder wegen wanneer het herstel begrotelijk wordt door eigen schuld. Is dan het besluit van de gemeente Schouwen Duiveland om een sloopvergunning aan zichzelf af te geven een goed voorbeeld? De gemeente Schou wen Duiveland heeft de bal over toekomstig gebruik en exploitatie nog even bij de dorps raad van Scharendijke gelegd, alvorens de sloopvergunning te effectueren. Echter zon der als verantwoordelijk eigenaar die kar zelf te trekken. Intussen staat de winter voor de deur. Iedereen weet wat stormen met een kapot dak uitrichten. De Napoleonschuur heeft een woonbestemming in het bestemmings plan; een prachtige plek om te wonen. Maar het is kostbare bouwgrond met een lastig object erop. Saillant detail is dat in de planvoorschriften van het bestemmings plan een wijzigings-bevoegdheid is opgeno men, die zegt dat deze is bedoeld '...voor nieuwe wooneenheden in monumentale- en cultuurhistorische gebouwen met als doel de instandhouding van deze waardevolle gebouwen.' Al is het vijf voor twaalf en de schuur is nog niet ingestort. Om alsnog recht te zetten wat mis dreigt te gaan, is Heemschut Zee land afgelopen juni in de bres gesprongen voor behoud en herstel van de Napoleon- schuur en wijst de gemeente Schouwen Duiveland op hun verantwoordelijkheid in het omgaan met monumentaal erfgoed in eigen bezit. Maar vooral ook om het ver haal over de waterveiligheid aan het oude Brouwershavensche Gat compleet te kun nen vertellen. Dat het verhaal over deze bijzondere zwarte schuur niet in een zwart boek eindigt. december 2019 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 35