Oproep Brabants Heem Geboortehuis Mussert Henk Hellegers: 'Heemschut is relevant en vertegenwoordigt een belangrijke lobby voor mo numenten' ter van Werkendam heb ik het toenmalige geboortehuis van Anton Mussert laten aan wijzen als monument. Naast deze geschie denis was het huis ook gewoon karak teristiek dus vanuit die hoedanigheid al monumentwaardig, maar toch. Monumen ten, en andere dingen, dragen geschiedenis met zich mee. Dat moeten we los zien van sentimenten.' Nog te vaak ziet Henk Hellegers om zich heen dat monumenten te snel plaats moe ten maken voor andere ontwikkelingen. 'Dat maakt monumentenbehoud een belangrijke en wezenlijke activiteit. Juist nu. Maar ik zeg niet dat we altijd alles moeten behouden. Als we alle molens die Nederland ooit rijk was (red: meer dan 10.000 stuks) nog had den, dan was de molen nu een stuk minder speciaal geweest. Niet alle steden kunnen er uitzien als Amsterdam en dat moeten we denk ik ook niet willen.' Pragmatisch monu- mentenbehoud dus, zo is de boodschap. 'Maar ik besef mij als voorzitter, door mijn jarenlange bestuurlijke ervaring, dat de koers van de vereniging wordt bepaald door de leden.' Voor die leden heeft Henk Hellegers als nieuwe voorzitter nog wel een oproep: 'Ik roep iedereen op om in zijn of haar omge ving Heemschut onder de aandacht te bren gen. Met elkaar kunnen we zo het ledental van de vereniging laten stijgen en daarmee ook de slagkracht. Met z'n allen kunnen we opkomen voor een gezamenlijk belang: monumenten en erfgoed. Veel mensen zijn lid geworden vanwege een lokale actie en het is goed dat juist door dat lidmaatschap Heemschut overal van dergelijke acties kan voeren.' Universiteit noemen. Daarna ben ik via de gemeenteraad wethouder geworden en in 1989 voor het eerst als burgemeester geïn stalleerd in de toenmalige gemeente Dus- sen. Ik vind het belangrijk om naast mijn burgemeesterschap mij ook maatschappe lijk in te zetten.' Hellegers: 'Geschiedenis heeft altijd mijn interesse gehad. Sterker nog, ik heb over wogen om geschiedenis te gaan studeren, maar dat is er niet van gekomen. In de jaren '80 stond ik aan de wieg van de Heemkun dekring van mijn geboorteplaats Wouw. Ik houd van het verhaal dat geschiedenis met zich meebrengt. Ik ben ook schrijver. Ik heb enige tijd als freelance journalist gewerkt en tegenwoordig schrijf ik als hobby boeken. Zo is eind vorig jaar mijn tweede boek versche nen over Vluchtoord Uden, waar Belgische vluchtelingen tijdens de Eerste Wereldoor log werden ondergebracht.' Van de Heemkunde Kring in Wouw kwam hij in contact met andere regionale Heem kundekringen en uiteindelijk kwam de vraag vanuit Brabants Heem of hij daar niet bestuurslid wilde worden. 'Dat heb ik enige tijd afgehouden omdat ik ook nog in de Provinciale Staten van Brabant gekozen werd, maar zo'n tien jaar geleden werd ik opnieuw benaderd of ik de voorzittersrol op mij wilde nemen. Dat heb ik toen gedaan.' Brabants Heem is de overkoepelende orga nisatie voor Heemkundekringen in Brabant en vraagt in die hoedanigheid bij overheid en ander belanghebbenden continu aan dacht voor het bestaan van die kringen en het werk wat zij doen. 'En zo kwam ik enkele jaren geleden op een bijeenkomst van Bra bants Heem Jan van Gils tegen, de vorige voorzitter van Heemschut. Die vroeg mij of ik op termijn ook wellicht beschikbaar zou zijn als voorzitter voor Heemschut. Nu de problemen binnen de vereniging sinds enige tijd zijn opgelost en het vorige ad interim- bestuur zag dat haar taak erop zat, werd ik opnieuw benaderd. En ik heb toegezegd, want ik vind Heemschut een mooie vereni ging. Heemschut is relevant en vertegen woordigt een belangrijke lobby voor monu menten.' Als schrijvende historieliefhebber zit het erfgoedhart natuurlijk duidelijk op de goede plek, maar ook controverse gaat Hellegers niet uit de weg. 'In mijn tijd als burgemees- december 2019 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 33