Special Flevo-landschap grote rol. Teneinde met de benodigde zware agrarische machines op de landerijen te werken, is het land ontwaterd. Het heeft geleid tot een eenzijdig, voor de natuur pro blematisch waterbeheer: heel Friesland kent 8200 peilvakken en, daarmee, verschillende grondwaterpeilen. Inklinking en verzilting van de veenweidegebieden zijn problemen die de landelijke media halen. Borsen: 'Natuur lijk zouden we de oorzaak, het intensieve grondgebruik, moeten aanpakken. Maar dat is kort door de bocht. Het is een complex, maatschappelijk probleem dat je niet in één keer op het bord van bijvoorbeeld de land bouw kunt leggen. Uiteindelijk moet ieder een bijdragen aan duurzame oplossingen'. Dit gebeurt ook al. In voorbeeldprojecten van Landschapsbe heer Friesland, geïnitieerd binnen het Euro pese Plattelandsontwikkelingsprogramma (POP3), werkt Landschapsbeheer samen met Friese agrarische collectieven aan aanleg en herstel van kenmerkende cul tuurhistorische landschapselementen zoals houtsingels, greppels en poelen. Voor boe ren en burgers zijn er middelen en Land schapsbeheer deelt kennis over de waarde en het onderhoud ervan. Het daadwerke lijke effect van deze projecten blijkt in het Nationaal Landschap Noardlike Fryske Wal den: uit onderzoek blijkt een toename van het aantal landschapselementen en verbe tering van de hieraan gebonden biodiversi teit. Borsen toont zich genuanceerd in veel onderwerpen. Windmolens en zonneparken wijst hij niet af: 'Schaal en locatie moeten in balans zijn. Met kleine exemplaren bij indi viduele boerderijen is weinig mis.' Ook vindt hij lokale worteling belangrijk, bijvoorbeeld bij natuurontwikkeling: 'Voorkom 'een lint van zonnebloemen door heel Nederland', ook daar waar ze nooit stonden.' LANDSCHAPSBEHEER FRIESLAND Onderzoek-, advies- en beheerorganisatie. Knelpunten Friesland Intensief landgebruik. Gebrek aan budget voor landschap. Grote druk op buitengebied. Toenemende schaalvergroting en afnemende biodiversiteit. Activiteiten en projecten Landschapsbiografieën en omgevingsvisies, initiëren projecten, plattelandsontwikkelingspro gramma (POP), ondersteuning agrarische col lectieven, ondersteuning bewonersinitiatieven, onderzoek registratie landschapselementen, monitoring biodiversiteit en cursussen hoog- stamfruit snoeien. www.landschapsbeheerfriesland.nl Drie stallen met wolkenlucht. In de vorige eeuw werd de Zuiderzee drooggelegd, waar mee ook de Noord oostpolder en de Flevopolder ontston den. En daarmee Flevoland, de jong ste en kleinste pro vincie van Nederland. Basis hiervoor was de Zuiderzeewet uit 1918, opgesteld na de watersnood van 1916. Een aanzienlijk deel van Flevoland kwam in bezit van Staatsbos beheer, na 1986 kwam daar het Flevo-land- schap bij. Het landschap kent een speciale karakteristiek, zo vertelt Angélica van der Heijden, hoofd beleid, kwaliteit en ontwikke ling van het Flevo-landschap. De 5100 hec tare die Flevolandschap in eigendom heeft en beheert, bestaat uit moerassen, bossen, graslanden, akkers en landschapselemen ten. Op zich is dat nog 'gewoon', maar cru ciaal onderscheid is dat de basis een geo metrisch ontworpen landschap is. Alles is op de tekentafel bedacht, uitgewerkt en daarna aangelegd. Het landschap is dus relatief jong. Het is daarom zaak uit te gaan van de potentie van de terreinen en de ecologische waarden niet te onderschatten. Het scham peren over 'die paar populieren' is onterecht. Zeearend Jannie, Flevo-landschaps trots, is dit voorjaar geboren in de Lepelaarplas- sen bij Almere. Het is een echte indicator: zo'n vogel nestelt in het gebied omdat het landschap aantrekkelijk is. Zorgen over het landschap van de provincie zijn er ook. Er liggen talloze opgaven, vanuit energietran sitie, mobiliteit en klimaat, die hun impact op het landschap hebben. Van der Heijden maakt zich sterk voor het zogenaamde groenblauwe casco van Flevoland, haar stok paardje, bij het begeleiden van die opgaven: 'Hoe maken we bestaande én toekomstige structuren robuuster en houden we het land schap in takt. Je ziet dat er steeds meer besef is dat dingen anders moeten: andere energie, uit andere bronnen, anders boeren, andere mobiliteit. Maar oude systemen zijn diep ingebakken, met rationalisatie, effici ency, lage prijzen en het maken van winst als primaire doelen. De effecten daarvan zie je rechtstreeks terug in het landschap. Om deze koers te veranderen, moeten we echt anders gaan denken en buiten gebaande paden treden. Soms letterlijk.' FLEVOLANDSCHAP Terreinbeheerorganisatie. Bedreigingen Disbalans toekomstige ontwikkelingen van de provincie. Verstedelijking in het bijzonder Almere. Uitbreiding bedrijventerreinen, vlieg velden en distributiecentra. Zonneparken en andere activiteiten met groot ruimtebeslag. Activiteiten Rondleidingen, wandelingen, excursies, educa tieve projecten. www.flevo-landschap.nl 26 december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 26