Behoud van nollen Zorgen om boerderij ZEELAND Heemschut Zeeland maakt deel uit van het Netwerk Erfgoed en Ruimte, een samenwer kingsverband voor vrijwilligersorganisaties van Erfgoed Zeeland, dat ook een eigen meldpunt heeft. Heemschut speelt hierin een prominente rol en heeft veel profijt van de korte lijnen bin nen het netwerk. Heemschut werkt steeds meer omgevingsge- richt, zodat de bescherming van oude en karak teristieke landschappen in combinatie met hun bebouwing vaker onze aandacht vraagt. Herbestemming van bebouwing is voor de Stichting Het Zeeuws Landschap een belang rijk punt. Daarom heeft Heemschut kennis gemaakt met Het Zeeuws Landschap. De con clusie van het gesprek is dat wij elkaar kunnen aanvullen bij projecten en elkaar naar buiten kunnen ondersteunen. Het eerste project waar Zeeuws Landschap ons bij betrekt is het behoud van de elf nollen aan de Oosterscheldekust van Noord-Beveland. Nollen zijn restanten van oude dijken die ooit doorgebroken zijn en nu in de zee uitsteken. Het is een waardevol ensemble, zowel voor de geschiedenis als in vorm en materiaal. Het Waterschap Scheldestromen wil de nollen bin nen het programma van dijkverzwaringen sterk aanpassen en zelfs een aantal weg halen. Zeeuws Landschap heeft met steun van Heem schut Zeeland bezwaar aangetekend, evenals een aantal andere organisaties vanuit onder watersport, sportvisserij, natuur en de dorps raad Colijnsplaat. In een bijeenkomst van het Waterschap in juli 2019 heeft Heemschut gewezen op het grote cultuurhistorische belang juist van het hele ensemble van de elf nollen, dat zo karakteris tiek is voor de noordkust van het eiland. Voor de veiligheid blijken de nollen niet van groot belang te zijn, de zeewering ligt erachter. Maar de nollen zitten in de keur van het Waterschap, daarom vallen ze onder het groot onderhoud. Uit de keur halen betekent dat het Waterschap niet langer verantwoordelijk is voor beheer en onderhoud. Naar aanleiding van de bijeenkomst heeft het Waterschap besloten eerst een plan van aanpak voor alle nollen van Noord-Beveland op te stellen. De uitvoering van het geplande groot onderhoud wordt hiervoor uitgesteld. De gezamenlijke actie van Zeeuws Landschap en Heemschut Zeeland heeft resultaat gehad. We blijven de zaak volgen. Evert de longh ZUID-HOLLAND Gouda - Heemschut Zuid-Holland maakt zich zorgen over de toekomst van de rijksmonu mentale boerderij aan de Provincialeweg 38. De boerderij van het kop-romptype is in circa 1850 gebouwd in de in 1834 drooggelegde Zuidplaspolder onder Moordrecht. Ten zuiden van de boerderij verrijst momenteel de Goudse nieuwbouwwijk Westergouwe. Sinds enige tijd staat de boerderij te koop en vertoont een verlaten indruk. Om te voorkomen dat de boerderij verwaarloosd wordt, heeft de commissie in november 2018 bij de gemeente Gouda informeel gevraagd of bij de gemeente de boerderij in beeld was vanwege eventuele verwaarlozing. Eind juni 2019 heeft Heemschut de gemeente formeel aangeschreven, omdat na een reminder geen inhoudelijke reactie werd ontvangen. In het voorjaar 2019 is de boerderij aan twee zijkanten gestut. Vanaf de openbare weg kun nen wij verder niet nagaan of de boerderij een schilderbeurt nodig heeft of mogelijk onvol doende wind- en waterdicht is. Heemschut Zuid-Holland wil graag van de gemeente informatie over de onderhoudstoe- stand van het rijksmonument en waaruit blijkt dat deze niet wordt verwaarloosd. Uiteraard is de wens dat er spoedig een nieuwe gebruiker komt voor de boerderij, zodat behoud gewaar borgd is. Gertjan de Boer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 19