HEEMSCHUT SI Herbestemming karkooi Trullivilla niet slopen actief NOORD-BRABANT Ulvenhout - De Pekhoeve is een cultuurhisto risch ensemble aan de Dorpsstraat met boer derij, grote en kleine veldschuur, karkooi en bakhuis, dierenweide en speeltuin. De gebou wen hebben de status van rijksmonument en worden gebruikt door Sociaal Cultureel Cen trum de Pekhoeve. De naam komt van de zwarte uitstraling van de gepotdekselde gevels. Vanaf 1590 is er al een (pacht)boerderij op deze plek. Gemeente Ulvenhout wordt in 1969 eigenaar van de Pekhoeve met de nieuwe boer derij en opstallen. De veldschuur die erbij hoort brandt in 1980 af, maar wordt in 1982 weer gereconstrueerd. De karkooi is nog authentiek en was oorspron kelijk bedoeld voor de stalling van boerenkar ren. Momenteel wordt deze gebruikt voor stalling van containers, maar ook is het een geliefde (hang)plek van jongeren uit Ulvenhout. Er zijn al een tijdje plannen om te karkooi te gaan restaureren, maar de restauratie is fei telijk een drastische zeer ingrijpende verbou wing. De voorkant, zoals te zien op de foto, zou glazen deuren krijgen en het open gedeelte, voorzien van een kap, wordt dichtgezet. Zowel omwonenden als liefhebbers van agrarisch erf goed hebben bezwaar gemaakt. Hierbij is de hulp van Heemschut Noord-Brabant ingeroe pen. De dorpsraad en de stichting de Pekhoeve vinden dat de plannen door moeten gaan, mede gezien het verwaarloosde gebruik en de toekomstige hergebruik functie. De gemeente Breda heeft advies gevraagd bij Heemschut Noord Brabant en de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed, waarbij bemiddeling de insteek is om er een ontwerp van te maken dat door alle partijen gedragen wordt. Tom van Eekelen en Miriam van den Dries NOORD-HOLLAND Huizen - De Trulliwoning van Gé van der Pol (1928-2016) is in de ogen van Heemschut Noord-Holland te mooi om te slopen. Daarom is bij de gemeente Huizen bescherming aange vraagd van dit unieke object aan de Boslaan. Burgemeester en wethouders van de gemeente steunen dat idee en leggen het besluit het tot gemeentelijk monument aan te wijzen voor aan de inspraak. De trullihuizen in Puglia - nu op de werelderdfgoedlijst van Unesco - dienden tot inspiratie voor de Hilversumse architect. Van der Pol bezocht die toen nog onbekende Itali aanse regio en ontwierp weer terug in Neder land de villa in 1966. Twee jaar later werd het ontwerp uitgevoerd. Het bestaat uit drie aan elkaar geschakelde ronde delen met in het woongedeelte een zwevende vloer. Heemschut Noord-Holland werd gealarmeerd omdat de villa te koop is gezet, met de vermel ding dat de locatie bouwgrond is. Dat impliceert dat sloop mogelijk is. In de advertentie was wer vend gesteld: 'De locatie is ook zeer geschikt voor de bouw van het huis van uw dromen'. Van der Pol werkte onder meer bij de bekende Larense architect Wouter Hamdorff, voordat hij zich in 1964 zelfstandig vestigde. Zijn ontwer pen typeren zich door verfijning en doordacht heid en zijn structuralistisch en functionalis tisch qua stijl. In 1993 wijdde Singer Laren een tentoonstelling aan zijn werk. Peter Schat 18 december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 18