HEEMSCHUT SI 'Old School' Gaasterlandstraat Technische school deels behouden actief AMSTERDAM De kop van de Zuidas is volop in ontwikke ling. Waar een aantal jaar geleden een cluster schoolgebouwen uit de jaren zeventig stond, vindt men nu bouwplaatsen en splinternieuwe appartementencomplexen. Hier wordt gewerkt aan een nieuwe woon-werkwijk die het inter nationale zakendistrict moet verbinden met de rustigere Rivierenbuurt. Met de ontwikkeling van de Zuidas zijn de meeste schoolgebouwen ondertussen gesneu veld, maar één hiervan staat nog steeds over eind: de voormalige Rooms Katholieke Nijver heidsschool. Deze school is ontworpen door de architecten De Haas, Heese en Van der Klei en werd gebouwd tussen 1971 en 1973. Het gebouw heeft een bijzondere architectonische kwaliteit, dankzij een duidelijk zichtbaar beton- skelet, zowel aan de binnen- als buitenkant, en verspringende gevelelementen. Hiermee is het pand typerend voor de functionalistische archi tectuur van de jaren zeventig en een belangrijk voorbeeld uit de periode Post '65. Bijzonder is ook het houten wandkunstwerk van kunstenaar Wilfred Voet dat in de voormalige aula hangt. Het werk is speciaal voor de school ontworpen en heeft een sterke relatie met het pand. Voor de verdere ontwikkeling van het gebied is het de bedoeling dat ook deze laatste school gesloopt wordt. Ondertussen heeft het pand een tijdelijke invulling gekregen als broedplaats Old School voor creatieve ondernemers en culturele activiteiten. Deze huidige functie laat zien dat het pand goed geschikt is voor hergebruik en dat het een belangrijke rol kan vervullen in de wijk. Ook blijkt - zelfs in de nieuwe context - dat het pand een goede stedenbouwkundige schakel is tussen de nieuwe, hoger opgetrokken woning bouw en de groene begraafplaats Zorgvlied. Eind 2018 heeft Heemschut Amsterdam daarom stadsdeel Zuid verzocht om het pand aan te wijzen. Voorlopig met succes: het stads deel heeft de procedure tot aanwijzing als gemeentelijk monument gestart. In afwach ting van het definitieve besluit, geniet het pand nu voorbescherming. Diverse bewoners van het tegenoverstaande appartementencomplex ondersteunen onze actie. Eline Splinter LIMBURG Peel en Maas - Heemschut Limburg heeft zich na een melding ingezet voor een technische school in Panningen. Met ambtenaren en pro jectleider van de gemeente Peel en Maas is overleg gevoerd over de voorgenomen ontwik kelingen rond de school op het Dr. Poelsplein. De school, die nu leeg staat, heeft volgens de commissie een grote cultuurhistorische waarde voor wat betreft bepaalde elementen en uniek in zijn soort. Dit wordt bevestigd door een onderzoek van Maarten de Graad, die veel onderzoek heeft gedaan naar dit type scholen en voor de school in Panningen een waarden stelling heeft gemaakt. Wat zijn nu de plannen? Het pand is ingedeeld in onderdelen A, B en C waarbij A en B staan voor de voormalige leslokalen en dienstruimten en C de technische ruimte is, waar vroeger de praktijklessen werden gegeven. Met name het dak van de technische ruimte C is bijzonder. De plannen zijn dat de onderdelen A en B behou den blijven en worden verkocht aan een zorgin stelling. Deze heeft het plan om met behoud van de buitenschil er een Woon-zorg complex (WOZOCO) van te maken, dus met behoud van de monumentale exterieur. De technische ruimte zal worden gesloopt door de gemeente. De gemeente heeft pogingen gedaan om van dit deel een bedrijvenplein te maken met kleine units voor bijvoorbeeld starters, maar dit bleek niet levensvatbaar. De conclusie is dat gebouw C dus wordt opgeofferd en plaats zal maken voor woningbouw. Voor wat betreft de nieuwe invulling en herontwikkeling is er intensief con tact met de omwonenden. Heemschut Limburg is van mening dat deze ontwikkeling het meest haalbare is en dat de gemeente omzichtig is omgegaan met het gebouwencomplex. Wel vindt zij het jammer dat de technische ruimte verdwijnt; echter in wat over blijft heeft de gemeente blijk gegeven een goed oog en oor te hebben voor de historie. december 2019 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 17