Wederopbouwboerderijen Groen erfgoed GELDERLAND In het land van Maas en Waal zijn in de jaren vijftig van de vorige eeuw 96 nieuwe boerderijen in het voorheen desolate slechte komgronden gebied gebouwd in het kader van bedrijfsver- plaatsing vanuit de kernen van dorpen. De stichting van deze bedrijven was mogelijk nadat de gronden door goede ontwatering, ontsluiting en ontginning tot geschikte landbouwgrond wer den getransformeerd. Deze ruilverkaveling was in die tijd uniek vanwege de omvang en bouw van vele nieuwe boerderijen. Bijna alle werden als gemengd bedrijf gesticht: men hield melk vee, varkens, kippen en deed aan bescheiden akkerbouw. Architecten uit de streek leverde de ontwerpen en de boeren konden kiezen uit een aantal standaardtypen, waarmee een zekere verscheidenheid ontstond. Er werd niet aangesloten bij de traditionele boerderijbouw van deze streek. De architectuur van de gebou wen leverde bij een inventarisatie van Gelders Genootschap in 2014 een boeiend beeld op van de rijke verscheidenheid aan boerderijen in het ruilverkavelingsgebied. Nader onderzoek moet leiden tot een selectie van monument waardige boerderijen. De ruilverkaveling is in 2017 afgesloten. Vele van deze boerderijen, ooit als gemengd bedrijven opgezet, zijn niet meer bruikbaar voor de tegenwoordige land bouw met schaalvergroting en specialisatie, met grote veranderingen van het landschap als gevolg. Een aantal boerderijen - waar de eer ste bewoners als rustend boer nu leven met geringe activiteit - zijn nog nagenoeg authen tiek aanwezig. Uit deze groep moet snel een keuze gemaakt worden of ze al dan niet monu mentwaardig zijn. De meeste complexen zijn gelegen in de gemeente West Maas en Waal en de gemeente Druten. Heemschut Gelder land vindt dat er na vele jaren van onderzoek nu toch snel keuzes gemaakt moeten worden voor het te laat is en heeft bij de gemeenten hiervoor aandacht gevraagd. Jan Reijnen FLEVOLAND Geen plek in Nederland waar het groen zo nadrukkelijk door de mens is gevormd. In Fle voland is het landschap gemaakt. Dat geldt voor de bossen, het landbouwlandschap, het groen in steden en dorpen en langs wegen en ook voor natuurgebieden als de Oost- vaardersplassen. Nog steeds kun je je door de makers laten uitleggen wat de ideeën zijn achter de ontwerpen. Maar deze kennis ver dwijnt in ras tempo en ook het aantal mensen dat uit eigen ervaring daarover kan vertellen vermindert. Het besef van het waardevolle en bijzondere van het Flevolandse landschap lijkt steeds minder aanwezig. Waardevol, alleen al omdat het een raam is naar de opvattingen van de tijd waarin het is ontstaan. Bij overheden en beheersorganisaties treedt een nieuwe generatie aan die zich vaak niet bewust is van dit unieke verleden. Nu de druk op het landschap toeneemt, bijvoorbeeld door de behoefte aan nieuwe woningen en door klimaat-technische maatregelen, is ken nis van het hoe en waarom en de waarde van dit groene erfgoed essentieel. Heemschut Flevoland heeft begin oktober een symposium en excursie gehouden met het thema 'Eigenwaarde, de betekenis van het Flevolandse groen'. De commissie wil hiermee een bijdrage leveren aan de kennis en daarmee aan de eigenwaarde en dus ook het behoud van het Flevolandse groen. Ben te Raa 16 december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 16