Bussink Koekfabriek HEEMSCHUT /I Drentse cafeverandas OVERIJSSEL Deventer - Tijdens de Open Monumentdagen maakte wethouder Carlo Verhaar bekend dat vier gebouwen in Deventer op verzoek van Heemschut tot gemeentelijk monument zijn aangewezen. Dit zijn de voormalige vrouwen- arbeidsschool (1925), het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente (1954), het hoofdkantoor van Thomassen Drijver (1958) en de Maranathakerk (1992). Vooral de aan wijzing van de Maranathakerk noemde de wet houder bijzonder want deze behoort nu tot de jongste monumenten van Nederland. Heemschut Overijssel zag ook graag de Bussink Koekfabriek uit 1952 aangewezen. Hierover heeft de gemeente Deventer nog geen besluit genomen, omdat de eigenaar van de fabriek Continental Bakeries de monumentensta tus niet wil. 'Noodzakelijke aanpassingen aan het gebouw voor het productieproces kun nen dan mogelijk niet doorgevoerd worden.', aldus de eigenaar. In de fabriek wordt actief de vermaarde Deventer Koek gebakken. Dit verzoek om aanwijzing heeft alles te maken met de plaats die het architectenbureau Postma innam na de Tweede Wereldoorlog. Als een van de grootste architectenbureaus van Nederland realiseerde het bureau veel grote bedrijven, waaronder Vredestein in Enschede, Daf in Eindhoven en de NDSM in Amsterdam. Op Curagao ontwierpen ze een raffinaderij voor Shell. Veel van deze bedrijven zijn de afgelo pen decennia afgebroken. Het bijzondere van de ontwerpen van het bureau is, dat ze vorm geving en constructie van de fabrieken zoda nig wisten te combineren dat ze kwalitatief uitstegen boven de standaardproducten voor fabrieksconstructiebedrijven. De functie van een fabrieksgebouw is onmiddellijk te herken nen, maar wel met oog voor de technologische vernieuwingen in die tijd, zoals grootschalige betonbouw en de schaaldakconstructies. Deze evolutie is feitelijk gestart met de Bussink Koekfabriek, een degelijk en sober fabrieks gebouw met subtiele betonnen versieringen en de eerste toepassing van schaaldaken. Een goed voorbeeld van een gaaf bewaard gebleven kleinschalig fabrieksgebouw uit de naoorlogse periode, een prototype in het klein van groot schalige fabrieksgebouwen, die volgden en die er nu vaak al niet meer zijn. Heemschut Overijs sel hoopt dat de fabriek alsnog op de gemeen telijk monumentenlijst geplaatstzal worden. Peter Dekker DRENTHE Cafés vervullen een belangrijke sociale func tie. In Drenthe ontstonden ze in rudimentaire vorm al vele eeuwen terug. Bijna altijd waren ze gekoppeld aan een boerenbedrijf, waar ook huishoudelijke zaken werden verkocht zoals zeep en petroleum. In de boerderij was dan een ruimte voor cafégasten ingericht, waar hoofd zakelijk jenever werd geschonken. Begin van de 20ste eeuw ontstond behoefte aan Tot woonhuis verbouwd café met veranda. een andere vorm van cafébezoek, tegenwoor dig zouden we spreken van recreatief bezoek. Voor die nieuwe gasten bouwde de caféhouder aan de voorzijde van het bestaande boerencafé een veranda. Daarmee manifesteerde hij zich aan een breder publiek dan alleen de dorpsbe woners. De veranda was de vertaling van het café naar buiten. Ze werden meestal in hout uitgevoerd, kregen een open constructie en waren ronduit een succes. Na de Tweede Wereldoorlog verminderde het enthousiasme van het publiek. Rond de jaren zestig van de vorige eeuw verdwenen veel veranda's, vaak samen met het café zelf. Toch zijn ze nog te vinden en de oude liefde bij het publiek bloeit nu weer op. Heemschut Drenthe gaat de verdwenen en nog aanwezige veranda's inventariseren en docu menteren. Het doel is een publicatie samen te stellen in het kader van erfgoed en erfgoedbe- houd in Drenthe. Gerard de Vries december 2019 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 15